Fotbaliștii din play-out domină echipa etapei! Un jucător de la Oțelul, cea mai mare notă

Juri Cisotti în echipa etapei
Juri Cisotti în echipa etapeiProfimedia
Flashscore vă prezintă la finalul fiecărei runde cel mai bun unsprezece din Liga 1, pe baza notelor primite.

Iată cum arată echipa ideală a etapei a 2-a din play-off și play-out:

Echipa etapei 2
Echipa etapei 2Flashscore

PORTAR

Roland Niczuly (Sepsi) - Nota 8,2

A fost eroul lui Sepsi în egalul 1-1 cu Rapid: în prelungirile partidei, la una dintre ultimele faze, Bel Durel Avounou a expediat un șut violent de la mare distanță, care se îndrepta spre vinclu.

Roland Niczuly a plonjat spectaculos și a salvat-o pe Sepsi OSK de înfrângere.

FUNDAȘI

Milen Zhelev (Oțelul) - Nota 7,5

A fost unul din stâlpii apărării gălățene în partida cu FC U Craiova 1948.

La finalul primei reprize, Zhelev un pic prea energic, comite un fault dur şi primeşte un cartonaş galben.

Jonathan Cisse (Oțelul) - Nota 7,9

A fost metronom în apărare și, în plus, a marcat golul victoriei pentru echipa lui Dorinel Munteanu.

Matjia Boben (CFR Cluj) - Nota 7,8

Clujenii nu reușesc să rămâna aproape de liderul FCSB după încă un egal 1-1 cu Sepsi.

Totuși, fără prestația solidă a lui Boben, lucrurile puteau sta și mai rău pentru echipa lui Adi Mutu.

Patricio Matricardi (FC Voluntari) - Nota 7,7

Hermannstadt, o echipă în formă, venea după un categoric 3-0 cu Dinamo. Matricardi este unul dintre cei care a contribuit la victoria lui Voluntari împotriva sibienilor cu 1-0.

Mijlocași

Juri Cisotti (Oțelul) - Nota 8,6

Gălățenii îi datorează victoria. A marcat primul gol și a spart gheața în minutul 17, cu o lovitură de cap, după o centrare precisă din partea lui Ştefan Bodişteanu.

A ratat totuși un penalty  în minutul 31, când portarul Robert Popa a reușit să apere.

Adrian Șut (FCSB) - Nota 8

A marcat golul decisiv cu care FCSB a luat 3 puncte pe terenul Farului, de altfel singurul gol al partidei.

Juan Bauza (FC U Craiova) - Nota 7,7

Prestația sa bună la mijlocul terenului a limitat perioadele de posesie ale gălățenilor, chiar dacă Craiova a pierdut în cele din urmă pe teren propriu.

Atacanți

Marius Ștefănescu (Sepsi) - Nota 7,7

A marcat unicul gol al echipei sale și a hărțuit permanent apărarea celor de la  CFR Cluj.

Enzo Lopez (FC Botoșani) - Nota 7,8

Joacă pentru lanterna SuperLigii, dar are un cuvânt de spus: a marcat golul victoriei în meciul cu Iași, iar Botoșani demonstrează că mai are un cuvânt de spus în play-out.

Alex Mitriță (Univ. Craiova) - Nota 7,6

Artizanul revenirii Universității în meciul cu Rapid. A dat un gol și o pasă de gol.