FC Botoșani rămâne în Superliga după o dublă victorie în fața celor de la CS Mioveni

FC Botoșani s-a impus în ambele partide cu 1-0
FC Botoșani s-a impus în ambele partide cu 1-0Agerpres
FC Botoșani s-a impus și în manșa retur a duelului cu CS Mioveni din cadrul barajului de menținere/promovare în Superliga de fotbal.

CS Mioveni - FC Botoșani 0-1 (în tur 0-1)

Oaspeții au avut cele mai mari ocazii de a deschide scorul în prima repriză. Florescu (min. 20) și Aldair (min. 35) l-au testat pe Croitoru cu șuturi de la distanță, însă portarul Mioveniului a fost la post în ambele cazuri.

După primele șase minute din repriza secundă, Botoșani ratează o nouă ocazie. Dican se înalță din centrul careului și trimite cu capul în bară. În minutul 62, Mailat a scăpat în banda stângă, însă a pierdut un tempo și a fost ajuns din urmă, finalizând cu un șut pe lângă poartă. Mailat nu a mai ezitat în minutul 72, a pătruns până aproape de careul mic și l-a învins pe Croitoru.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

FC Botoșani se impune cu scorul general 2-0 și va evolua și în sezonul viitor în Superligă.

Rezumatul partidei tur, care a fost câștigată de Botoșani cu același scor, 1-0.