Farul Show. Rapid suferă cea mai drastică înfrângere de la revenirea în Liga 1

Victorie categorică pentru Farul Constanța
Victorie categorică pentru Farul ConstanțaOpta by Stats Perform/Farul Constanța
Farul Constanța a câștigat categoric duelul cu Rapid București, 7-2, și s-a distanțat la șase puncte în fruntea Superligii.

Doar 27 de secunde trecuseră din prima repriză, când centralul Cătălin Popa a dictat o lovitură de pedeapsă pentru Farul, după o intervenție a portarului Moldovan asupra lui Mazilu.

Verificarea VAR a menținut decizia, iar Alibec a șutat puternic pe centrul porții și chiar dacă Moldovan a atins mingea cu piciorul nu a putut împiedica deschiderea scorului.

Portarul giuleștean a avut partea sa de vină și la golul al doilea al gazdelor, neputând să intervină la șutul extraordinar de la depărtare al lui Băluță (23) chiar dacă era poziționat bine.

Același Băluță a făcut ”dubla” patru minute mai târziu (27), reluând în poartă o centrare venită din corner.

O primă repriză de coșmar pentru giuleșteni s-a încheiat cu o mare gafă a lui Săpunaru, care l-a scăpat pe Alibec și atacantul a dus scorul la 4-0.

Alibec a făcut hattrick-ul în minutul 61, la doar două minute după ce Săpunaru reușise să reducă din diferență după o centrare venită în urma unei lovituri de colț.

Constănțeanul a recepționat o pasă ideală în careu, a preluat pe piept și a șutat imparabil.

Dezastrul nu s-a oprit aici pentru giuleșteni, care au mai încasat alte două lovituri de la Munteanu, autor al unei duble în doar două minute (75, 77).

Scorul final a fost stabilit de Dugandzic în minutul 86, după un penalty acordat pentru un henț.

Farul are acum 46 de puncte și s-a distanțat la șase lungimi față de ocupanta locului secund, FCSB, care joacă luni cu Sepsi.

Rapid rămâne pe locul cinci cu 34 de puncte.