Farul s-a reaprins! Echipa lui Hagi îngenunchează CFR-ul și urcă pe locul doi în Liga 1

Farul s-a impus cu 5-1 în fața celor de la CFR Cluj
Farul s-a impus cu 5-1 în fața celor de la CFR ClujProfimedia
Calificată cu oarecare emoții în play-off-ul Ligii 1, Farul Constanța a suferit o transformare remarcabilă în faza finală a campionatului. Echipa lui Gheorghe Hagi a obținut 11 puncte în cele cinci etape din play-off, cele mai recente venind vineri seară împotriva celor de la CFR Cluj (5-1).

Farul - CFR Cluj 5-1

Farul a pus presiune încă din primele secunde ale partidei, iar Sava a fost nevoit să aibă o primă intervenție salvatoare la execuția lui Cojocaru.

În minutul 9, gazdele au fost din nou aproape de a deschide scorul. Cristi Ganea a preluat în careu o pasă excelentă, dar a șutat în bara transversală din postura de unu la unu cu portarul clujenilor.

Ardelenii nu au prea contat în ofensivă în prima parte a meciului, dar șutul lui Avounou din minutul 20, care a trecut puțin peste bară, avea să prefațeze ocazia lui Muhar, care a șutat din câțiva metri pe lângă poartă.

Replica a venit imediat, Louis Munteanu reușind al nouălea său gol stagional cu un șut superb care s-a oprit în vinclul porții lui Sava.

Tot Munteanu a fost la un pas de ”dublă” în minutul 35, dar torpila sa din unghi a trecut razant pe lângă buturile CFR-ului.

La faza imediat următoare, Larie a comis o gravă eroare în defensivă, respingând o minge direct în Bârligea, care s-a trezit singur cu portarul, dar a șutat peste.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

A fost o eroare singulară pentru gazde, în timp ce fragilitatea defensivă a reprezentat o mare problemă pentru clujeni, care s-au văzut conduși cu 2-0 înainte de pauză.

Cojocaru a făcut două driblinguri la marginea careului advers și a șutat excelent, mingea oprindu-se încă o dată aproape de vinclul porții CFR-iste.

Repriza secundă a început așa cum s-a terminat prima, cu Farul în atac, irosind o bună ocazie de a face 3-0, însă Sava s-a opus la șutul lui Louis Munteanu.

Cea mai mare ocazie a CFR-ului s-a consumat în minutul 60, când Philip Otele, care mai expediase două șuturi periculoase anterior, a reluat spre poarta constănțeană, dar mingea sa a fost respinsă de pe linia porții de fundașii Farului.

Ca de fiecare dată, Clujul a ratat, Farul a marcat, Grameni reușind să ducă scorul la 3-0 cu un șut deviat de la marginea careului (67).

CFR a sperat că poate reveni în joc, după ce Philip Otele a reușit într-un final să marcheze în poarta Farului (76), dar iluziile au fost spulberate două minute mai târziu, când Cojocaru a făcut ”dubla” pe contraatac.

Scorul final a fost stabilit în minutul 83, când Ganea a beneficiat de o altă deviere a fundașilor adverși.

Este a doua oară în mai puțin de o lună când ardelenii încasează cel puțin patru goluri, după înfrângerea cu 4-0 din Cupă cu Corvinul, venind acest eșec pe malul mării, cel mai categoric din istoria întâlnirilor directe.

De trei ani și jumătate, de la un 0-5 cu AS Roma, nu mai încasase CFR Cluj cinci goluri. Iar în România, în campionat, nu a mai primit cinci goluri de 12 ani, din aprilie 2012, într-un 0-5 cu Rapid.

Cu acest succes, Farul a urcat pe locul doi în clasament (32p) și rămâne în cărțile calificării europene, în timp ce CFR a căzut pe locul patru, cu 51 de puncte.

Este un rezultat excelent și pentru FCSB, care dacă va învinge Rapidul în derby-ul de sâmbătă, iar Univ. Craiova nu va câștiga duminică la Sepsi, se va încorona campioană.