”Dinamo merită să continue în Superligă” Gregorio, înaintea duelului pentru salvare cu Botoșani

Atacantul portughez Goncalo Gregorio are 8 goluri marcate pentru Dinamo în toate competițiile în acest sezonProfimedia
Atacantul portughez Goncalo Gregorio a declarat, luni, într-o conferință de presă susținută înaintea partidei cu FC Botoşani, că el şi colegii săi dau totul pe teren pentru că Dinamo merită să continue în Superliga de fotbal.

”Noi, jucătorii, ne dorim toți să câştigăm. Nimeni nu doreşte mai mult decât noi să câştige, deci nu e vorba despre motivație. Dăm totul pe teren, alergăm şi muncim pentru echipă, pentru noi, pentru familiile noastre.

Obiectivul nostru este să o salvăm pe Dinamo de la retrogradare, această echipă merită să continue în liga întâi. Acum cu FC Botoşani clar va fi un meci dificil, dar suntem puternici, pozitivi şi credem în noi. Ne dorim să câştigăm acum cu FC Botoşani”, a spus Gregorio.

”Lucrăm să nu mai facem greşeli”

Întrebat cum îşi explică golurile pe care le primeşte formația sa în prelungirile partidelor, atacantul a răspuns: ”Sunt momente care se întâmplă în fotbal. Fiecare joc este diferit, însă adversarii cred că au avut şi noroc. Uneori avem şi noi nevoie de puțin noroc pentru a putea câştiga.

Însă cred că suntem într-un moment bun. Lucrăm să nu mai facem greşeli. Poate că trebuie să tragem mai mult de timp pe finalul partidelor, nu ştiu. Câteodată se întâmplă să primim aceste goluri în prelungiri. Dar învățăm din greşeli şi încercăm să nu le mai repetăm în meciurile următoare”.

Echipa de fotbal Dinamo întâlneşte formația FC Botoşani, marți, de la ora 19:30, pe Stadionul Municipal din Botoşani, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a a play-out-ului Superligii.

Urmărește FC Botoșani - Dinamo pe Flashscore!