Dinamo îl vrea pe jucătorul care a fost exclus din echipa lui Marius Șumudică

Murat Yakin (selecționerul Elveției), Mario Gavranovic și Albian Ajeti
Murat Yakin (selecționerul Elveției), Mario Gavranovic și Albian AjetiProfimedia
Atacantul elvețian Albian Ajeti (26 de ani) a rămas liber de contract în această săptămână după despărțirea de Gaziantep, formația pregătită de Marius Șumudică.

Albian Ajeti, fotbalist cu origini albaneze, are 11 prezențe la naționala Elveției, pentru care a marcat un singur gol și a oferit două pase decisive. Vârful a suferit în ultima perioadă din pricina accidentărilor, evoluând în acest sezon doar 118 minute de minute pentru Gaziantep

Mai exact, în 4 partide de campionat și una în Cupă, reușind să înscrie un singur gol în Superliga Turciei.

Dinamo, interesată de Ajeti

Andrei Nicolescu, administratorul special al câinilor, a confirmat faptul că Dinamo l-ar vrea în lot pe Ajeti. Misiunea este una destul de dificilă, având în vedere faptul că elvețianul avea un salariu destul de mare în Turcia: aproximativ 600.000 de euro / an.

Dinamoviștii au mai fost interesați în trecut de atacantul care a mai evoluat în carieră pentru echipe mari, precum: FC Basel, West Ham sau Celtic.

Până să ajungă la Gaziantep, Ajeti a evoluat în sezonul trecut la Sturm Graz, atacantul venind la formația austriacă sub formă de împrumut de la Celtic. În 23 de apariții în toate competițiile, vârful a înscris 4 goluri și a oferit o pasă decisivă.

Cota de piață a lui Albian Ajeti este de 1,2 milioane de euro, potrivit Flashscore. În septembrie 2018 a avut loc și ultima apariție a atacantul în naționala Elveției, într-un duel câștigat categoric cu scorul de 6-0 de Țara Cantoanelor în fața Islandei, în grupele UEFA Nations League.