Dică, salvat de un penalty obținut la ultima fază în debutul său la FC Voluntari

Nicolae Dică a debutat cu o remiză pe banca lui FC Voluntari
Nicolae Dică a debutat cu o remiză pe banca lui FC VoluntariProfimedia
În runda cu numărul 24 a Superligii, FC Voluntari și Hermannstadt au încheiat la egalitate, scor 1-1.

FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-1

Debutul lui Nicolae Dică pe banca ilfovenilor a fost unul plin de emoții. Voluntari a ajuns obținut al doilea punct din 2024, după ce în prima etapă au încheiat cu același scor cu Oțelul.

Trupa lui Marius Măldărășanu a dominat partida pe durata celor 90 de minute, Daniel Paraschiv reușind să deschidă scorul în minutul 31, după o centrare pe jos venită din flancul drept de la Balaure.

Tot sibienii au ratat cele mai mari ocazii în partea secundă. Pe rând, Daniel Paraschiv și Silviu Balaure l-au luat la țintă pe Fernandez în situații de 1 la 1, în vreme ce Sota Mino nu a reușit să finalizeze, deși avea poarta goală în față și se afla într-o poziție ideală.

Dumiter putea aduce egalarea în prelungiri, după o deviere cu capul a lui Nemec, însă atacantul a ratat execuția.

Același Dumiter nu a putut profita de o greșeală a lui Medina și a trimis peste poarta lui Căbuz la ultimele faze ale duelului. Atacantul s-a prăbușit în careu după un contact cu apărătorii adverși.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Centralul Szabolcs Kovacs a fost chemat să revadă imaginile în camera VAR și a acordat penalty pentru Voluntari. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu succes de Florea.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt ajunge pe locul 7, la egalitate de puncte cu Sepsi (33), ocupanta ultimei poziții care duce în faza de play-off.

De partea cealaltă, Voluntari ocupă locul 13, cu 26 de puncte.