Cu mari emoții și un om în minus, UTA Arad obține un rezultat de egalitate cu Botoșani

UTA Arad și Botoșani au încheiat la egalitate, scor 2-2
UTA Arad și Botoșani au încheiat la egalitate, scor 2-2Profimedia
În runda cu numărul 25 din Superliga României, UTA Arad și FC Botoșani au încheiat la egalitate, scor 2-2.

UTA Arad - FC Botoșani 2-2

A fost un meci realmente nebun pe Arena Francisc Neuman din Arad, acolo unde gazdele conduceau la pauză cu 1-0, după golul reușit de Căpușă în minutul 32.

După două rezultate pozitive, trupa lui Mircea Rednic era optimistă în ceea ce privește șansele obținerii unui nou succes.

Partea secundă avea însă să rezerve o mare supriză gazdelor, după ce moldovenii au răsturnat rezultatul în doar 5 minute.

Enzo Lopez s-a dovedit a fi din nou o mutare bună pentru Botoșani. Atacantul argentinian a adus egalarea pentru oaspeți în minutul 51, reușind totodată cel de-al doilea său gol în România în tot atâtea partide jucate.

Mijlocașul David Gabriel a semnat apoi golul de 2-1 cu o execuție frumoasă în minutul 56.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Lucrurile s-au înrăutățit pentru gazde cu aproximativ 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, când Conte a fost eliminat de centralul Găman pentru un gest nesportiv. Reluările din camera VAR au arătat faptul că fundașul din Guineea l-a călcat intenționat pe picior pe Florescu, atacantul botoșănean fiind la pământ.

Cu toate astea, gazdele au forțat în ofensivă și au avut succes. În prelungiri, un alt Lopez, Ariel, sosit în iarnă la Arad după despărțirea de Oțelul, a înscris primul său gol pentru noua echipă, în urma unei lovituri de colț.

Misiunea este una dificilă în continuare pentru Dinamo, rămasă pe ultima poziție în Superligă. Botoșani s-a îndepărtat la 7 puncte de câini, în vreme ce UTA ocupă poziția 11, cu 31 de lungimi.