Blestemul oltenilor continuă în Giuleşti! Universitatea învinge Rapidul cu un om în minus

Universitatea Craiova s-a impus cu 3-2 pe Giulești în fața Rapidului, în cadrul rundei cu numărul 9 din play-off-ul SuperligiiProfimedia
Universitatea Craiova s-a impus cu 3-2 pe Giulești în fața Rapidului, în cadrul rundei cu numărul 9 din play-off-ul Superligii.

Rapid - Universitatea Craiova 2-3

Rezultatul pozitiv îi face pe olteni să spere în continuare la obținerea unui loc care să îi ducă în cupele europene în sezonul următor. Cu o singură etapă rămasă de disputat din această stagiune, Universitatea Craiova ocupă în acest moment locul 4 în play-off, formația din Bănie fiind la două lungimi distanță de CFR Cluj, prima echipă care are acces la preliminariile Conference League.

În 10 oameni, oltenii au reușit să înscrie două goluri și să țină de scor până la finalul partidei cu Rapid. A existat inclusiv un moment controversat la faza la care Universitatea a marcat golul decisiv, giuleștenii reproșând faptul că oaspeții nu au dat mingea în afara terenului după ce Funsho a rămas căzut pe gazon.

Giuleștenii au deschis tabela de scor după ce Dugandzic a transformat din penalty în minutul 33, devenind în acest moment golgheterul Superligii, cu 22 de reușite, cu două goluri mai mult decât Compagno de la FCSB. Cei doi se vor întâlni în ultima etapă în urma căreia s-ar putea decide și golgheterul României din acest sezon.

La pauză, cele două formații au intrat la egalitate, scor 1-1, după ce craiovenii au beneficiat și ei de o lovitură de pedeapsă, transformată de Andrei Ivan în minutul 43.

Partea secundă a fost un adevărat coșmar pentru rapidiști, care au pierdut pentru a doua oară în acest sezon pe teren propriu în fața echipelor din Bănie.

Deși a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Căpățînă, oltenii au preluat conducerea după ce Andrei Ivan a reușit dubla.

Dugandzic a restabilit egalitatea tot în urma unui penalty transformat cu succes. Șase minute mai târziu, un contraatac al Universității avea să aducă golul victoriei pentru trupa lui Neagoe, după ce Crețu l-a învins pe Moldovan cu o execuție fină.

În finalul partidei, Ongenda, Luckassen și Dugandzic au ratat ocazii mari la poarta lui Laurențiu Popescu.

Trupa lui Adrian Mutu rămâne pe locul 5 în play-off. În ultima rundă, giuleștenii vor întâlni FCSB pe Arena Națională, în vreme ce Universitatea Craiova va spera la un nou succes acasă cu Sepsi în speranța că vor putea prinde un loc de cupe europene.