Bergodi, după eșecul Rapidului cu U Cluj: ”Lipsă de maturitate! Am picat acest test!”

Cristiano Bergodi
Cristiano BergodiProfimedia
În runda cu numărul 17 din Superliga, U Cluj a învins-o în deplasare pe Rapid cu 3-2.

La finalul partidei, Cristiano Bergodi, antrenorul celor de la Rapid, a vorbit despre principalele greșeli pe care le-au comis elevii săi în timpul duelului cu U Cluj, considerând că giuleștenii au arătat ”lipsă de maturitate” în partida de luni seară.

”Probabil a fost lipsă de maturitate, am picat acest test. De la 2-0, nu se poate pierde, chiar dacă se spune că e un rezultat periculos.

Trebuia să jucăm altceva. A fost o primă repriză pe contre, nu există, trebuie echilibru la 2-0. A avut adversarul mai multe contraatacuri în acest meci decât în tot campionatul.

Prea multe ocazii le-am dat. Am jucat prea… Ne-am dezechilibrat. Trebuie să uităm a doua repriză neapărat. Păcat. I-am avertizat pe băieți.

Eu sunt primul vinovat, dar băieții trebuie să învețe din greșeli. Am jucat prea deschis, nu trebuia, pentru că aveam meciul în mână la 2-0. Mergem înainte.

Cu asta nu sunt de acord (n.r. - că a părut o echipă resemnată). Nu e ușor să fii condus după ce ai 2-0. Noi am încercat să venim cu jucători de pe bancă, dar ne-am dezechilibrat.

Aveam o perioadă foarte bună, poate înfrângerea asta ne aduce cu picioarele pe pământ și ne ajută să fim cu picioarele pe pământ. E important să joci ofensiv, dar nu poți să lași asemenea spații mari”, a declarat Cristiano Bergodi.