Bergodi, criză de nervi după un nou eșec cu Rapid: ”Măi băiatule, tu mă înveți fotbal pe mine?”

Cristiano Bergodi,
Cristiano Bergodi,Profimedia
Cristiano Bergodi a izbucnit la conferința de presă când a fost extrem de nervos după ce a primit o întrebare leagată de absența de pe teren a lui Jason Papeau. Italianul a intrat în conflict cu un jurnalist care i-a adresat o întrebare și a ridicat tonul într-o stare de iritare care nu îi e caracteristică.

Rapid a fost învinsă de Sepsi, scor 0-1, în cadrul etapei cu numărul 4 din play-off-ul SuperLigii.

Gabriel Debeljuh a dat lovitura în minutul 90+5, iar giuleștenii au ajuns la patru înfrângeri consecutive.

Eșecul de aseară îi poate fi fatal lui Cristiano Bergodi, dar italianul a spus că nu își va da demisia până ce conducerea nu va lua o deiczie.

La conferința de presă nervii au scăpat de sub control: întrebat de un jurnalist de absența lui Jason Papeau, italianul a explicat că francezul nu se află printre cei excluși din lot, dar că a lipsit din cauza unei accidentări, dar a izbucnit după ce a fost întrebat din nou de același jucător.

"Ce înțelegi tu de fotbal?? Măi băiatule... Noi am jucat 3 meciuri într-o săptămână când am jucat cu CSA în Cupă și apoi cu FCSB. Nu înțelegi nimic de fotbal! Ce înseamnă asta? Ce vrei? Tu să mă înveți fotbal pe mine?”, a fost ieșirea tehnicianului, cu o atitudine pe care nu i-a văzut-o nimeni până acum.

După ce a întrebat un jurnalist în ce lume trăiește, acesta i-a răspuns cu o întrebare similară. A fost momentul în care Bergodi i-a reproșat că nu îl respectă. (minutul 8:20)

Bergodi așteaptă decizia conducerii

Deși galeria i-a cerut demisia, Cristiano Bergodi nu a dat semne că are de gând să plece de la echipă și a spus că cei din conducere îi vor decide viitorul.

De asemenea, Bergodi a afirmat că acesta e cel mai greu moment din cariera sa de antrenor.

"Parcă mingea nu a vrut să intre în poartă. Făceam meciul mai ușor dacă dădeam gol când am avut ocazii în prima repriză”.

Dezamăgit din nou de prestația echipei pe Giulești și de golul încasat pe final la golul oaspeților, finanțatorul Dan Șucu a declarat la finalul meciului că o decizie urmează să fie luată marți.

În seara asta nu avem ce să spunem, mâine clubul va lua o decizie”, a anunțat patronul echipei.