Alex Chipciu a decis! Unde va evolua în sezonul următor: ”Căpitanul a semnat”

Alex Chipciu a marcat 2 goluri și a oferit 2 pase decisive pentru U Cluj în acest sezonProfimedia
Recent, în presa din România au apărut mai multe informații potrivit cărora Alex Chipciu, fundașul de bandă al Universității Cluj, ar fi aproape de o revenire la FCSB.

În prima zi a lunii iunie, oficialii lui U Cluj au făcut un anunț îmbucurător pentru fani: Alex Chipciu rămâne la ”Șepcile Roșii”.

Alex Chipciu rămâne la U Cluj! ”Căpitanul a semnat”

"Clubul nostru a ajuns, astăzi, la o înțelegere privind prelungirea contractului cu Alex Chipciu. Fotbalistul a ajuns la FC Universitatea Cluj în vara anului trecut. A condus echipa din teren în acest sezon, purtând banderola de căpitan.

Experiența sa a jucat un rol important în locul 10 ocupat de ”U” la finalul sezonului din Superliga, dar și în parcursul excelent din Cupa României. În sezonul 2022/2023, Alex Chipciu a strâns 39 de meciuri în tricoul echipei noastre, a marcat două goluri și a oferit două pase decisive.

Prima reușită pentru ”U” a venit împotriva celor de la FC Hermannstadt în sferturile Cupei României, când ”U” era condusă cu 1-0. Acel gol a pus bazele revenirii și calificării în semifinalele Cupei", a fost mesajul publicat de oficialii lui U Cluj.

Totodată, conducerea Șepcilor Roșii a confirmat faptul că Dan Nistor și Mamadou Thiam vor continua la U Cluj și în sezonul următor.

Ofertă de la FCSB

Conducerea lui FCSB și-a manifestat interesul pentru doi foști jucători care au reprezentat clubul inclusiv la nivel european: Vlad Chiricheș și Alex Chipciu.

Fundașul lateral a evoluat pentru roș-albaștri în perioada ianuarie 2012 - iunie 2016, reușind să obțină trei titluri de campion cu FCSB. De la bucureșteni, Chipciu a fost vândut la Anderlecht pentru suma de 3 milioane de euro.