Adrian Mutu, după prima victorie în play-off: ”Este un cadou doar pentru fanii Rapidului”Profimedia
Rapid a câștigat cu 1-0 derby-ul cu FCSB și a obținut prima victorie din play-off. Singurul gol al partidei a fost marcat de Albu în minutul 21.

Rapid - FCSB 1-0

La finalul partidei, antrenorul Rapidului, Adrian Mutu, și-a felicitat jucătorii pentru victorie și pentru atitudinea de care au dat dovadă pe teren.

”O victorie importantă, victorie de moral, am fost inspirat cu Funsho, care a făcut un meci mare. Nu numai că a dat acea pasă de gol, dar în general a muncit foarte mult, a atacat spațiile, a făcut ce trebuia să facă. Cred că au fost două reprize distincte. În prima repriză am fost noi echipa mai bună, în partea a doua am suferit.

”A avut o replică bună în repriza a doua FCSB-ul, dar aș vrea să felicit băieții atât în prima repriză, dar mai ales în a doua repriză pentru atitudinea pe care au avut-o, pentru faptul că au muncit până în ultima secundă și nu s-au dat bătuți. E o atitudine care mă încântă. Asta așa trebuie să joace întotdeauna și chiar dacă suferim, important e să aducem cele trei puncte acasă.”

Întrebat dacă victoria cu FCSB mai reduce presiunea de pe umerii săi, după ce fanii i-au cerut demisia, Mutu a răspuns:

”În fotbal doar meciul următor contează și se uită întotdeauna ce ai făcut. Am simțit-o și eu pe pielea mea și nu numai acum, când sunt antrenor, dar și ca fotbalist. Nu există niciun moment de răgaz. Nu pot să stau să-mi trag suflul și trebuie să fiu concentrat în în continuare. De mâine (luni) voi uita acest meci și mă voi concentra pe CFR.”

”Nu am făcut niciun cadou nimănui. Am făcut cadou doar celor care țin cu Rapid și nouă înșine. În rest, nu ne interesează de Gică (n.r. - Hagi), chiar dacă rezultatul pe undeva avantajează atât pe CFR, cât și pe și pe Farul, poate și pe și pe Craiova. Dar nu asta contează.

”Noi ne vedem de drumul nostru. Încercăm să acumulăm cât mai multe puncte și vom vedea unde vom ajunge. Europa este un obiectiv pe care ni l-am pus noi pentru a găsi o motivație în plus, pentru a putea câștiga fiecare meci.”

Adrian Mutu a comentat și intrarea dură a lui Onea din minutul 4, pentru care giuleșteanul a primit doar cartonașul galben.

”A fost o intrare dură, dar nu de roșu, pentru că a intrat cu genunchiul. E fotbal și cu VAR și cu neVAR, prea ne văităm la orice. Într-adevăr a fost intrare mai violentă, dar nu periculoasă pentru Coman.

”Mă bucur că nu a pățit nimic nici Florin. I-am spus lui Onea să fie mai atent pentru că acum având galben încă din minutul patru vedeam același scenariu ca la Craiova și vă dați seama că atunci când ai experiență de genul ăsta începi să tremuri puțin”, a mai spus Adrian Mutu.

”Ați văzut cum am sărit trei metri?”

Jucătorul FCSB-ului, Florinel Coman, l-a contrazis, însă, pe Adrian Mutu legat de duritatea faultului lui Onea și l-a criticat pe centralul Feșnic pentru modul în care a arbitrat.

”Ați văzut cum am sărit trei metri, nu? Din minutul 5, n-am putut să mai sprintez. Am făcut injecții la pauză, am luat anti-inflamator. Am vorbit la sfârșitul meciului cu arbitrul, a arbitrat super, foarte, foarte bine”, a spus ironic Coman, care a adăugat că echipa a avut o evoluție bună în Giulești.

”Am făcut un fotbal bun în această seară, am avut ocazii mari, dar nu am reușit să marcăm. Am început prost meciul, dar, până la urmă, cred că un egal era echitabil.

”Fanii noștri au fost super, țin să-i felicit pe această cale. Din păcate, n-am reușit să luăm cele trei puncte, asta ne-am pus în cap înainte de meci. Important e că am avut ocazii. Au fost ocazii foarte mari, nu putem spune că nu am avut deloc.

”Trebuie să ne setăm pentru a câștiga la Craiova. Ne pare rău, puteam trece peste CFR, altfel stăteam de vorbă acum. Părerea mea e că dacă reușeam, să egalăm până în minutul 60-65, am fi reușit să câștigăm”, a mai spus Florinel Coman.