Accidentare gravă a unui jucător după Rapid - Sepsi! Verdict dur al medicilor

Rapid - Sepsi. Phillipe Razvan Onea si Nicolae Ionut Paun în duel.
Rapid - Sepsi. Phillipe Razvan Onea si Nicolae Ionut Paun în duel.Profimedia
Sepsi a obţinut o victorie mare în Giuleşti, scor 1-0 cu Rapid. Covăsnenii au pus capac unei perioade de secetă a alb-vișiniilor care se va încheia cu demiterea tehnicianului Bergodi.

Sepsi intră în cursă pentru un loc în cupele europene.

După victoria din deplasare cu Rapid, covăsnenii sunt la patru puncte de podium, cu şase etape înainte de finalul campionatului.

Sepsi a pierdut, însă, un jucător de bază la mijlocul terenului, lucru ce ar putea să se simtă în economia luptei din play-off-ul SuperLigii.

Ruptură de ligamente

Bucuria victoriei lui Sepsi a fost umbrită de o accidentare horror.

Nicolae Păun a fost schimbat în minutul 84 al meciului, iar diagnosticul medicilor e necruțător: mijlocașul are ruptură de ligamente încrucişate și va lipsi cel pușin şase luni de pe teren.

Laszlo Dioszegi a spus că este o lovitură importantă pentru club, mai ales că lotul se subţiază cu fiecare meci în parte:

Am primit o veste groaznică. Nicolae Păun are ruptură de ligamente încrucişate, lipseşte minimum 6 luni. Acum cinci minute mi-a spus Attila Hadnagy. Ca om e foarte greu”, a comentat Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi pentru Fanatik.ro.

”Era un jucător important, a avut nişte meciuri foarte bune. Minimum şase luni va lipsi. Probabil va mai juca în anul 2025. Din păcate, vestea asta umbreşte succesul de aseară”.

Dioszegi a comentat și în legătură cu șansele ca Sepsi să prindă un loc de cupă europeană.

Într-un colţişor ne gândim şi la locul trei! Avem antrenor, avem echipă, spirit de luptă. Tot ce trebuie în momentul de faţă. Mulţi au considerat că suntem un sparring partner pentru celelalte echipe”.

”Există o diferenţă de patru puncte, avem două meciuri acasă, cu Universitatea Craiova şi FCSB. Dacă acumulăm patru puncte, sperăm mai departe. Dacă reuşim şase, privim mai departe”, a spus Dioszegi.