Xavi, antrenorul cu cele mai multe înfrângeri din  istoria Barcelonei. Tenicianul și-a anunțat plecarea

Xavi, antrenorul cu cele mai multe înfrângeri din istoria Barcelonei. Tenicianul și-a anunțat plecarea

Xavi
XaviProfimedia
Barcelona a pierdut meciul de pe teren propriu cu Villarreal, scor 3-5, în etapa cu numărul 22 din La Liga, după o partidă spectaculoasă.

Xavi e antrenorul Barcelonei din 2021 și a obținut cu Barcelona până acum un titlu de campioana a Spaniei și o Supercupă a Spaniei.

Este totuși unul dintre cei mai slabi tehnicieni ai catalanilor .

În urma eșecului cu Villarreal, Xavi a înregistrat o contraperformață.

Potrivit statisticienilor iberici, a devenit cel mai slab antrenor spaniol din istoria Barcelonei la capitolul partide pierdute.

Nu este, cu toate acestea, ultimul ca procentaj, fiind depășit de Juan Jose Nogues, care are mai puține înfrângeri, dar într-un timp mai scurt petrecut la echipă.

În 122 de meciuri pe banca catalanilor, Xavi a înregistrat 26 de eșecuri.

Până ieri, Juan Jose Nogues era primul în clasament, cu 25 de eșecuri.

Și Pep Guardiola (53 ani) este în clasament, pe locul 4, cu 21 de înfrângeri.

Xavi pleacă de la Barcelona

Barcelona a pierdut dramatic întâlnirea cu Villareal de pe teren propriu, 3-5, oaspeții marcând de două ori în minutele de prelungire ale partidei.

La finalul întâlnirii, antrenorul catalanilor, Xavi, a anunțat că nu va mai continua la Barcelona din sezonul viitor.

"Aș dori să anunț că nu voi continua ca antrenor al Barcelonei după 30 iunie”.

"Mă hotărâsem acum câteva zile, dar cred că a venit momentul. Clubul are nevoie de o schimbare de dinamică. În calitate de culé, gândindu-mă la club, la jucători.... Jucătorii vor fi mai calmi. Gândindu-mă ca un Culé, ca om de club, plec pe 30 iunie”, a declarat Xavi după partidă.