Vitor Roque punctează din nou, iar Barca o învinge pe Alaves. Hagi, introdus pe final

Gundogan, desemnat omul meciului
Gundogan, desemnat omul meciuluiProfimedia
În runda cu numărul 23 din LaLiga, Barcelona s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Alaves.

Alaves - Barcelona 1-3

Catalanii obțin cea de-a doua victorie consecutivă în campionat și rămân pentru moment pe locul 3 în LaLiga, așteptând să vad deznodământul derby-ului de Madrid dintre Real și Atletico ce va avea loc duminică.

Lewandowski a deschis scorul pentru trupa lui Xavi în minutul 22, după un assist venit de la Gundogan. Cel din urmă a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei, după ce în partea secundă a majorat avantajul pentru oaspeți la scurt timp după startul părții secunde.

Samu Omorodion a redus însă din diferență 2 minute mai târziu, iar Barcelona trăia deja cu emoții partida de pe Estadio Mendizorrotza. Din acest motiv, Xavi a forțat în atac și l-a introdus pe Vitor Roque în locul lui Gundogan. Atacantul brazilian s-a dovedit a fi decisiv pentru Barcelona, după ce a reușit să înscrie al doilea său gol în 5 apariții de când a ajuns în Spania.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Vitor Roque a dat din nou emoții taberei lui Xavi, după ce a fost eliminat pentru proteste.

La scorul de 3-1 și cu un om în plus, antrenorul Luis Garcia l-a introdus în teren și pe Ianis Hagi în minutul 77. Mijlocașul român a obținut la finalul partidei nota 6.3.

Pentru Alaves, această înfrângere vine după 3 succese consecutive în campionat. Formația la care evoluează Ianis Hagi este în acest moment pe locul 12 în LaLiga, cu 26 de puncte.