Atletico Madrid câștigă cu Rayo Vallecano. Andrei Rațiu, titular. Horațiu Moldovan a fost rezervă

Depay sărbătorește golul pentru Atletico
Depay sărbătorește golul pentru AtleticoProfimedia
Atletico Madrid a câștigat la limită în fața celor de la Rayo Vallecano, scor 2-1, într-o partidă restantă din etapa a 20-a din La Liga.

Horațiu Moldovan, noua achiziție a celor de la Atletico Madrid a fost pe bancă și nu a fost folosit în partida cu Rayo.

În schimb, la oaspeți a jucat Andrei Rațiu până în minutul 65, când a fost schimbat.

Gruparea din Madrid s-a impus la limită, grație unui gol al lui Memphis Depay în minutul 90, reușită care a avut nevoie de validarea VAR.

Partida de pe Wanda Metropolitano a început cu dominarea gazdelor.

Depay și Correa au ratat incredibil în prima parte, iar în minutul 30 Correa a deschis scorul, însă golul nu a fost validat din cauza unei poziții de ofsaid.

Șase minute mai târziu Reinildo a marcat un gol valabil, dar cei de la Rayo au egalat în minutul 43 prin Alvaro Garcia.

Finalul a fost dramatic. Depay a marcat în minutul 81, dar din nou cei de la VAR au intervenit și au anulat reușita pe motiv de ofsaid.

Olandezul a mai trimis o dată în plasă, în minutul 90 și după alte emoții cauzate de verificările de la VAR, reușita lui Depay a fost validată.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

După această victorie, Atletico a urcat pe locul 3 în La Liga, la egalitate de puncte cu Barcelona.

În continuare, clasamentul este condus de Girona, care are 55 de puncte, urmată de Real Madrid cu 54 de puncte.