Victorie pentru Girona și urcă pe locul doi în LaLiga, cu un punct peste Barcelona lui Xavi

Las Palmas - Girona 0-2
Las Palmas - Girona 0-2AFP
În etapa cu numărul 33 din LaLiga, Girona reușește să învingă Las Palmas, scor 2-0.

Sezonul incredibil al celor de la Girona continuă. Echipa s-a impus cu 2-0 pe Estadio Gran Canaria în fața celor de la Las Palmas și au urcat pe locul doi în LaLiga.

Las Palmas a avut un penalty ratat în minutul 8 al partidei. De altfel, Girona a ratat și ea o lovitură de la 11 metri, în minutul 26, dar Lopez a reușit să bage mingea în plasă tot în aceeași fază.

Dovbyk a fost cel care a ratat penalty-ul în prima repriză, dar și-a luat revanșa în a doua parte a meciului, reușind să înscrie pentru 2-0, în minutul 57, din penalty.

Girona urcă pe poziția doua în LaLiga, cu 71 de puncte, cu unul mai mult decât Barcelona, ocupanta locului trei, cu 70.