Vallecano, învinsă cu Rațiu titular. Girona își consolidează poziția de lider

Rayo Vallecano - Girona 1-2
Rayo Vallecano - Girona 1-2AFP
Echipa Girona şi-a consolidat poziția de lider al campionatului de fotbal al Spaniei, după ce a reuşit să învingă la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formația Rayo Vallecano, sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a a sezonului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Alvaro Garcia, însă catalanii au restabilit egalitatea înainte de pauză, prin atacantul ucrainean Artem Dovbik (42), iar apoi au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin brazilianul Savinho (65). Rațiu a fost titular în această partidă, fiind notat cu 6.6 de către Flashscore pentru prestația sa. Românul a fost înlocuit în minutul 78 al partidei.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Aceasta este a unsprezecea victorie de la debutul sezonului pentru Girona, care a acumulat 34 de puncte şi s-a distanțat la cinci lungimi de ocupanta locului secund, Real Madrid (29 de puncte), care va juca la rândul ei sâmbătă, pe teren propriu, cu Valencia.

FC Barcelona, campioana en titre, aflată pe locul al treilea în clasament, cu 27 de puncte, va primi duminică vizita formației românului Ianis Hagi, Deportivo Alaves (locul 14).