"Sunt bucuros să plec în acest mod", a spus Busquets după titlul obținut cu Barcelona

Barcelona a câștigat titlul de campioană a Spaniei la fotbal pentru a 27-a oară în istorieProfimedia
Sergio Busquets, căpitanul echipei de fotbal FC Barcelona, și-a exprimat satisfacția pentru titlul cucerit de catalani cu patru etape înainte de final, duminică seară, și a afirmat că voia să plece de la club câștigând titluri.

"Am pus bazele unei echipe campioane, pentru că a câștiga titluri este foarte dificil. Eu doream să plec de la club câștigând titluri. Un titlu important cum este La Liga. Este un titlu care încununează regularitatea", a spus Busquets.

"Acest titlu este obiectivul fixat de la început. Deci, sunt foarte fericit să plec în acest mod. Am avut parte de multă susținere și recunoștință aici, am petrecut mulți ani aici, am obținut multe recorduri, deci sunt fericit", a adăugat Busquets.

Sergio Busquets a anunțat săptămâna trecută că va părăsi clubul catalan la finalul sezonului, la vârsta de 34 de ani, după ce și-a petrecut întreaga carieră sub culorile "blaugrana".

"A venit momentul să anunț că acest sezon va fi ultimul la FC Barcelona", a spus triplul câștigător al Ligii Campionilor într-o înregistrare video pe contul său de Instagram.

Sergio Busquets a câștigat opt titluri de campion al Spaniei

În 15 sezoane ca profesionist la clubul catalan, Busquets a câștigat, în afară de Liga Campionilor în 2009, 2011 și 2015, opt titluri de campion al Spaniei, șapte cupe naționale și alte trofee, între care trei Cupe Mondiale ale Cluburilor.

El este, de asemenea, campion mondial (2010) și european (2012) cu naționala Spaniei.

Presa a speculat, recent, un transfer în Arabia Saudită, unde joacă deja Cristiano Ronaldo și unde ar putea pleca, totodată, Lionel Messi.

FC Barcelona a câștigat titlul de campioană a Spaniei la fotbal pentru a 27-a oară în istorie, duminică seara, după ce s-a impus cu scorul de 4-2 pe terenul concitadinei Espanyol Barcelona, în etapa a 34-a din La Liga.

Cu patru etape înainte de finalul sezonului, catalanii nu mai pot fi ajunși de rivala Real Madrid, care se află pe locul al doilea, la o diferență de 14 puncte.

Barca a câștigat prin golurile marcate de Robert Lewandowski (11, 40), Alejandro Balde (20) și Jules Kounde (53), pentru primul titlu din 2019 încoace. Pentru Espanyol au punctat Javi Puado (73) și Joselu (90+2).