Real Madrid a distrus Girona și a pus pe pauză visul catalanilor de a câștiga titlulProfimedia
Real Madrid a fost cu două clase peste Girona în duelul primelor clasate din LaLiga. Los Blancos s-au impus cu 4-0 pe Santiago Bernabeu și s-au distanțat la cinci puncte în fruntea clasamentului.

Real Madrid - Girona 4-0

Ceea ce se anunța a fi un duel pe muchie de cuțit pentru supremația în LaLiga s-a dovedit a fi un galop de sănătate pentru Real Madrid.

Echipa pregătită de Carlo Ancelotti a avut nevoie de doar șase minute pentru a deschide scorul, Vinicius Junior reușind un golazo cu un șut din afara careului.

Jude Bellingham a ieșit apoi la rampă, mijlocașul englez semnând o ”dublă” pentru madrileni. A făcut mai întâi 2-0 după o pasă decisivă de geniu a lui Vini Jr (35).

Iar în minutul 54 a majorat scorul la 3-0, fiind mijlocașul din LaLiga cu cele mai multe goluri marcate într-un singur sezon în LaLiga în secolul 21.

Scorul final a fost stabilit de Rodrygo în minutul 61, madrilenii permițându-și să rateze și un penalty prin Joselu în minutul 90.

Real e lideră în LaLiga cu 51 de puncte, în timp ce Giorna a rămas la cinci puncte în urmă pe poziția a doua.