Girona sparge "blestemul". Prima victorie din 2010 încoace împotriva lui Real Betis

Girona - Real Betis 3-2
Girona - Real Betis 3-2AFP
În etapa cu numărul 30 din LaLiga, Girona, echipă situată pe locul trei în campionat, a reușit să învingă Real Betis, scor 3-2. În urma acestui rezultat, echipa s-a apropiat la două puncte de Barcelona.

Girona nu a mai reușit să câștige cu Real Betis din anul 2010, iar astăzi, trupa antrenată de Michel a spart "blestemul". Elevii săi s-au impus cu 3-2, grație unui gol reușit în ultimele minute ale partidei.

Partida a început bine pentru Girona, Dovbyk reușind să deschidă scorul în minutul 36, dar au fost egalați chiar înainte de pauză, minutul 45+4, prin golul marcat de Wilian Jose.

Repriza a doua a început la fel de bine pentru elevii lui Michel, Dovbyk reușind dubla (min. 65), dar același Wilian Jose a adus egalarea pentru Betis.

Stuani a fost salvatorul Gironei, jucătorul reușind să înscrie în minutul 90+2, iar echipa sa a reușit să aducă cele trei puncte.

Istoric partide Girona - Real Betis

Ultima victorie a Gironei împotriva Real Betis a fost în martie 2010, când a învins cu 1-0. De atunci, Real Betis a învins de nouă ori și s-au înregistrat două egaluri.