Girona obține o calificare istorică în Europa după victoria cu Cadiz din La Liga

Girona are garantat un loc în Europa sezonul viitor după această victorie
Girona are garantat un loc în Europa sezonul viitor după această victorieAFP
Girona și-a asigurat calificarea într-o cupă europeană pentru prima dată în istoria sa cu o victorie confortabilă cu 4-1 în fața celor de la Cadiz, care se luptă pentru retrogradare.

Revelația sezonului în Spania, Girona, va juca pentru prima dată într-o competiția europeană în sezonul viitor.

Catalanii au 68 de puncte, cu șapte mai mult față de Atletico Madrid, care va vizita duminică pe Alaves, și cu 10 în fața ocupantei locului cinci, Athletic Bilbao, care a remizat vineri pe teren propriu cu Granada (1-1).

Victoria celor de la Girona înseamnă că aceștia au garantat cel puțin un loc în Conference League în sezonul viitor.

Catalanii au preluat conducerea devreme prin Eric Garcia în minutul 9 și au obținut un al doilea gol prin Ivan Martin în minutul 22.

Cel mai bun marcator din LaLiga, Artem Dovbyk, a mărit avantajul în minutul 71 cu al 18-lea său gol al sezonului în campionat, înainte ca rezerva Portu să pecetluiască scorul cu opt minute înainte de final.

Gonzalo Escalante a redus din diferență în minutul 81 pentru Cadiz, care rămâne pe penultimul loc cu 25 de puncte, la șase puncte sub Celta Vigo.

Cu ținte ceva mai jos în evitarea retrogradării, Cadiz mai are doar șase meciuri de disputat pentru a-și prelungi actualul sejur de patru sezoane în prima ligă.

Flashscore Omul meciului: Savio (Girona)

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.