Girona continuă sezonul de vis. Învinge Valencia pe final și revine pe primul loc în LaLiga

Stuani își sărbătorește golul
Stuani își sărbătorește golulAFP
Două reușite pe final de meci ale lui Cristhian Stuani în finalul partidei au consfințit victoria memorabilă a celor de la Girona în fața Valenciei, scor 2-1, și au dus echipa lui Míchel în fruntea LaLiga, cel puțin temporar, extinzându-și seria de invincibilitate la opt meciuri în toate competițiile.

Echipa catalană a fost încurajată de un public fervent în interiorul Estadi Montilivi, iar Artem Dovbyk a expediat încă din primul minut un șut pe poarta lui Giorgi Mamardashvili. Șutul ucraineanului a venit dintr-o poziție de offside, dar a semnalat intențiile gazdelor încă de la început.

Totuși, echipa lui Míchel a primit o lovitură când Yangel Herrera a ieșit accidentat cu ceea ce părea a fi o problemă la tendon și a fost înlocuit de Pablo Torre, împrumutat de Barcelona.

Los Ches se chinuiau să facă față intensității gazdelor, dar au avut cea mai bună ocazie a reprizei când Fran Pérez și-a văzut șutul său genial din unghi trecând puțin pe lângă bară, după ce a fost lansat de Dimitri Foulquier.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Girona a avut mingea în plasă cu puțin timp înainte de pauză, când Dovbyk a reacționat cel mai rapid la o minge pierdută la o lovitură liberă executată de Viktor Tsyhankov. Cu toate acestea, șutul a fost anulat corect pentru offside, spre frustrarea lui Míchel.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul în minutul 57, la capătul unui contraatac fulminant prin Duro. Numărul nouă de la Valencia a pătruns în situație de unu la unu cu Paulo Gazzaniga și a înscris cu un lob sublim peste argentinian.

Părea că gazdele se îndreaptă spre înfrângere până când Cristhian Stuani a avut o contribuție semnificativă de pe bancă, uruguayanul ajungând nemarcat la bara a doua pentru a finaliza centrarea lui Yan Couto și pentru a sparge în cele din urmă rezistența oaspeților în minutul 83.

Această combinație a funcționat din nou cu un efect devastator în minutul 88, fostul jucător de la Middlesbrough aplicând o altă finalizare clinică din apropiere din centrarea lui Couto pentru a le aduce gazdelor în mod dramatic toate cele trei puncte.

Acest rezultat va servi ca un semnal de alarmă pentru marile nume din LaLiga și arată că Girona este serioasă, în timp ce încearcă să se strecoare printre cei mari. De cealaltă parte, aceasta a fost o după-amiază dezamăgitoare pentru Valencia, care acum nu a câștigat în ultimele șapte meciuri din LaLiga.