El Clasico: După suferința din Liga Campionilor, Barcelona vrea să-și împiedice marea rivală

Atacantul Barcelonei, Robert Lewandowski
Atacantul Barcelonei, Robert LewandowskiAFP
Barcelona trebuie să treacă peste înfrângerea din Liga Campionilor pentru a încerca să încetinească marșul triumfător al lui Real Madrid spre titlul din LaLiga.

Campionii spanioli vor avea o ultimă șansă de a reduce avansul madrilenilor la cinci puncte pe Santiago Bernabeu, dar depășirea rivalilor lor cu șapte meciuri rămase de disputat reprezintă o sarcină dificilă.

Paris Saint-Germain a pus capăt aventurii europene a Barcelonei într-un mod dureros marți, depășind avantajul de două goluri pe care catalanii l-au avut la un moment dat la general.

Refacerea emoțională a echipei sale după această înfrângere nu va fi o sarcină ușoară pentru Xavi Hernandez, presa spaniolă sugerând că antrenorul ar putea părăsi postul după meci, tehnicianul echipei a doua, Rafael Marquez, fiind menționat ca posibil înlocuitor.

Xavi a declarat în ianuarie că va pleca la finalul sezonului și, în ciuda unei serii extraordinare de formă de atunci, nu s-a răzgândit în privința deciziei luate.

Înfrângerea cu PSG în sferturile de finală ale Ligii Campionilor a pus capăt oricărei șanse de a se întâmpla acest lucru și doar o revenire miraculoasă în La Liga ar mai putea redeschide subiectul.

Tabelul La Liga
Tabelul La LigaFlashscore

Dacă revenirea se va petrece, va trebui să înceapă în capitală împotriva unei echipe madrilene epuizate, care miercuri a învins tripla câștigătoare Manchester City la penalty-uri pentru a ajunge în semifinale.

Prima sarcină a lui Xavi este să calmeze tensiunile din cadrul echipei sale după ce mijlocașul Ilkay Gundogan l-a criticat pe fundașul Ronald Araujo pentru cartonașul roșu primit, care a costat-o pe Barcelona împotriva lui PSG.

"Voi ține pentru mine ceea ce gândesc, am coduri și valori care cred că trebuie respectate", a declarat Araujo reporterilor.

Fundașul central uruguayan, care a fost eliminat și împotriva lui Real Madrid în ianuarie, în dureroasa înfrângere cu 4-1 a Barcelonei în finala Supercupei Spaniei, a declarat că echipa sa nu va arunca prosopul în La Liga.

"Madrid este cel mai mare rival al nostru și trebuie să ne schimbăm mentalitatea - vom da totul duminică", a continuat Araujo.

"Din punct de vedere matematic, mai avem încă o șansă și trebuie să luptăm pentru La Liga până la final".

Barcelona nu a pierdut în deplasare în La Liga în acest sezon, în timp ce portarul Marc-Andre ter Stegen a bifat 583 de minute fără să primească gol în prima ligă - cu 53 mai puțin decât cel mai bun record al său în competiție.

Cu Realul care s-a apărat cu disperare împotriva lui City pe parcursul a 120 de minute de fotbal de înaltă intensitate, Barcelona ar putea fi capabilă să capitalizeze.

"Duminică vom juca din nou, nu aruncăm prosopul în La Liga" , a declarat Xavi.

"Să vedem dacă putem să ne apropiem la cinci puncte (de Madrid)".

Antrenorul madrilenilor, Carlo Ancelotti, a declarat că echipa sa este "foarte obosită", dar că va găsi forța de a continua lupta pentru titlu.

"Clasico este crucial pentru campionat", a spus italianul, care a câștigat LaLiga o singură dată, cu Madrid în 2022.

Pe lângă triumful din Supercupa Spaniei în fața Barcei, Madridul a câștigat și primul Clasico al sezonului, pe Stadionul Olimpic, în octombrie, și vrea să realizeze un hat-trick.

Jucător de urmărit: Jude Bellingham (Real Madrid)

Mijlocașul de la Real Madrid își va face debutul pe Santiago Bernabeu în El Clasico, după ce a marcat de două ori la Barcelona în prima sa confruntare cu catalanii la începutul sezonului.

Statistici cheie

0,58 - Andriy Lunin, portarul madrilenilor, a primit cele mai puține goluri/90 de minute dintre toți portarii din prima ligă.

10 - meciuri consecutive din La Liga în care Barcelona este neînvinsă.

47 - Real Madrid are cel mai bun golaveraj din Spania, având atât mai multe goluri marcate, cât și mai puține primite decât orice altă echipă.

Urmăriți Real Madrid - Barcelona cu Flashscore.