Barcelona pierde un titular înainte de ”El Clasico” din Cupa Spaniei

Andreas Christensen (stânga) va lipsi cel puțin trei săptămâni din echipa BarceloneiProfimedia
Barcelona va trebui să abordeze manșa secundă a semifinalei din Cupa Spaniei cu Real Madrid fără fundașul central Andreas Christensen, după ce acesta s-a accidentat la echipa națională.

Apărătorul danez a fost titular în victoria de joi împotriva Finlandei, dar a evoluat mai puțin de 20 de minute înainte de a ieși șchiopătând din teren din cauza unei accidentări la gambă, cu o expresie vizibilă de îngrijorare pe față.

Potrivit AS, testele efectuate după accidentarea lui Christensen au scos la iveală o problemă care îl va ține departe de teren pentru cel puțin trei săptămâni.

Barcelona va reveni din pauza internațională pe 1 aprilie, împotriva lui Elche, înainte de a primi pe Camp Nou pe Real Madrid pentru a doua manșă a meciului de cupă, patru zile mai târziu, și va trebui să se descurce fără unul dintre fundașii săi titulari.

Xavi este deja lipsit atât de Pedri, cât și de Ousmane Dembele, iar pierderea lui Christensen este o altă lovitură enormă pentru managerul blaugrana.

Ronald Araujo a suferit și el o accidentare la aductori, dar se așteaptă ca internaționalul uruguayan să se recupereze la timp pentru meciul cu Elche.

Barcelona a obținut o victorie cu 1-0 în fața Realului în prima manșă a semifinalei, dar Xavi nu a fost impresionat de prestația echipei sale și i-a avertizat pe jucători că vor trebui să își îmbunătățească jocul în meciul retur.

De atunci, cele două formații s-au confruntat și în campionat, iar Barcelona a dat o lovitură decisivă în cursa pentru titlu în La Liga, reușind să câștige pe finalul partidei și să se distanțeze la 12 puncte.