Barcelona nu termină bine anul 2023. Echipa lui Xavi a pierdut contra Club America

Club America - Barcelona 3-2
Club America - Barcelona 3-2AFP
Barcelona termină anul 2023 cu o înfrângere. Echipa antrenată de Xavi pierde amicalul contra Club America, iar criza se adâncește.

Miercuri, Xavi Hernandez a fost trimis la vestiar pentru o încăierare în timpul pauzei meciului dintre FC Barcelona și Almeria. Antrenorul a pus sub semnul întrebării atitudinea jucătorilor săi, care au fost fluierați de tribunele din Montjuic în timp ce echipa sa se chinuia să învingă ultima clasată din LaLiga.

24 de ore mai târziu, Barcelona s-a încurcat într-un amical la Dallas, Texas, unde a fost învinsă cu 2-3. Chiar dacă nu înseamnă nimic acest meci, reflectă eșecurile, problemele și momentul prost prin care trece clubul.

Staff-ul tehnic, de fapt, nu s-a simțit foarte confortabil cu acest amical, deoarece au fost prea multe meciuri pe final de an. Mai mult de atât, accidentările au afectat echipa, dar, având în vedere situația economică dificilă, clubul avea nevoie de cele 5 milioane de euro primite pentru disputarea meciului.

Xavi, în acest sens, a făcut o rotație în echipa de start: Joao Félix, Christensen și versatilul Frenkie de Jong au fost titulari, alături de mai mulți tineri.

Astralaga, Héctor Fort, Cubarsí, Gerard Martín, Casadó, Unai, Yamal și Guiu au s-au aflat și ei în primul unsprezece. América, pe de altă parte, a ieșit în teren cu primul său unsprezece regulat. Campioana Mexicului a vrut să dea o lovitură pe să încheie anul 2023 pe val, ceea ce s-a și întâmplat.

Lamine Yamal a marcat primul gol în minutul 6. Mexicanii, însă, în loc să lase garda jos, au ieșit cu toate armele la bătaie, iar Julián Quiñones, cu o execuție de excepție, a egalat în minutul 12.

În minutul 28, Marc Guiu a făcut 2-1 și cele două echipe au intrat la pauză. După cinci minute de la startul reprizei secunde, Julián Quiñones, cel mai bun jucător al meciului, a egalat, iar Henry Martín, cu opt minute înainte de final a înscris pentru 2-3 și le-a adus o bucurie imensă aztecilor.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Pentru Barça, înfrângerea este lipsită de consecințe. Pentru America, în schimb, este istorică: a învins în SUA una dintre cele mai populare echipe din lume.