Barcelona, învinsă de Rayo Vallecano. Xavi: "E o înfrângere care ne enervează"

Barcelona - Rayo Vallecano 1-2
Barcelona - Rayo Vallecano 1-2AFP
Barcelona a irosit o ocazie de aur! Putea să-și mărească avansul în fruntea LaLiga, dar a suferit o înfrângere șocantă cu 2-1 pe terenul lui Rayo Vallecano, grație golurilor marcate de Alvaro Garcia și Fran Garcia.

Cu șapte meciuri rămase de disputat, Barca este liderul campionatului cu 76 de puncte, cu 11 în fața celei de-a doua clasate, Real Madrid, care a fost și ea surprinsă marți cu 4-2 pe terenul modestei Girona. Rayo Vallecano este pe locul nouă, cu 43 de puncte, la patru distanță de locurile de calificarea în Europa.

Rayo a întrerupt seria de șapte meciuri fără înfrângere a Barcei în campionat.

Ei au fost echipa mai bună în cea mai mare parte a meciului împotriva unei Barcelone slabe și au deschis scorul în minutul 19, după ce Sergio Camello l-a provocat pe Gavi și l-a servit rapid pe Alvaro Garcia, care a trimis un șut jos imparabil pe lângă Marc-Andre ter Stegen.

Gazdele au continuat să preseze și au irosit câteva ocazii. Robert Lewandowski a înscris,dar golul a fost anulat după ce reluarea VAR a arătat că a fost în offside.

"Rayo a făcut un meci mare"

Rayo a revenit la conducere în repriza a doua și și-a mărit avantajul în minutul 52, grație unei reușite de excepție a lui Fran Garcia, care a furat mingea de la Frenkie de Jong la mijlocul terenului și a alergat prin inima apărării Barcei pentru a înscrie.

Camello a ratat o altă mare ocazie în minutul 64, iar Unai Lopez a irosit și el o altă oportunitate de a mări avantajul lui Rayo puțin mai târziu.

Totuși, Barca a redus din diferență prin Lewandowski, care a înscris în minutul 83.

"Rayo a făcut un meci mare. Au meritat victoria, iar noi nu am fost la înălțimea așteptărilor în această seară", a declarat fundașul Ronald Araujo, pentru DAZN.

"E bine că avem un avantaj bun în clasament și că jucăm următoarele două meciuri acasă, e rândul nostru să jucăm acasă".

După meci, Xavi Hernandez s-a declarat frustrat de prestația echipei sale în fața lui Rayo.

"Nu am făcut un joc bun, nu ne-am simțit confortabil în niciun moment. Am avut încredere și curaj, dar Rayo a fost pur și simplu victorioasă. Au pus multă presiune pe noi și nu ne-am simțit confortabil în niciun moment. Este o înfrângere care ne enervează", a declarat Xavi pentru Marca.

Barcelona nu a reușit să profite de înfrângerea suferită marți seară de Real Madrid în fața celor de la Girona, iar Xavi a insistat că mai este un drum lung de parcurs în cursa pentru titlu.

"Mesajul este simplu: a mai rămas mult. Nimic nu este gata, iar La Liga nu este câștigată, lucru pe care l-am spus de multe ori".

Barcelona va spera să revină la victorie sâmbătă seara, când va înfrunta Real Betis pe Camp Nou.