Atletico Madrid obține o victorie crucială la Osasuna

Osasuna - Atletico Madrid 0-2
Osasuna - Atletico Madrid 0-2AFP
Golurile lui Antoine Griezmann și Rodrigo Riquelme i-au adus lui Atletico Madrid o victorie cu 2-0 în fața celor de la Osasuna, într-o confruntare care a implicat două cartonașe roșii, câte unul pentru fiecare echipă.

Atletico, care are un meci în minus, a urcat pe locul cinci în clasamentul LaLiga, cu 13 puncte, la șase în spatele liderului surpriză Girona. Real Madrid este a doua, cu 18 puncte, cu unul în fața campioanei Barcelona.

Încurajată de fanii săi de pe stadionul El Sadar, plin până la refuz, Osasuna a început bine și a fost aproape de a înscrie cu o lovitură de la marginea careului, executată de Lucas Torro, care a trecut puțin pe lângă poartă.

Totuși, Atletico a ripostat în următoarea acțiune prin Griezmann, care a reacționat rapid la o reluare după ce portarul Osasunei, Aitor Fernandez, nu a reușit să rețină centrarea lui Samuel Lino. Griezmann a trimis în plasă o lovitură de la mică distanță.

Osasuna a rămas echipa dominantă și a fost aproape de a înscrie în minutul 37, când extrema stângă Johan Mojica a trecut de doi apărători înainte de a trimite o lovitură puternică pe lângă bară.

Gazdele și-au creat mai multe ocazii, iar portarul lui Atletico, Jan Oblak, a reușit o paradă uimitoare. El a reușit să respingă o lovitură de la distanță în minutul 66.

Presiunea a fost din ce în ce mai mare după ce managerul lui Osasuna, Jagoba Arrasate, a primit un cartonaș roșu pentru că s-a certat cu arbitrul, când golul lui David Garcia a fost anulat în minutul 75.

Atletico a marcat în urma unui contraatac rapid condus de fundașul Samuel Lino.

Brazilianul a oferit o pasă superbă către Riquelme, care l-a învins pe portarul Fernandez și a înscris.

Patru minute mai târziu, Alvaro Morata de la Atletico și Chimy Avila de la Osasuna au fost și ei eliminați în urma unui conflict.

"De fiecare dată când jucăm aici avem o situație complexă... Parcă meciul nu se va termina niciodată", a declarat managerul lui Atletico, Diego Simeone, pentru DAZN.

"A fost o victorie importantă și grea și avem nevoie de odihnă".