Atletico Madrid, nou pas greșit în LaLiga. Almeria, aproape retrogradată, obține o remiză cu Simeone

Romero a fost vedeta spectacolului
Romero a fost vedeta spectacoluluiAFP
Almería a fost condusă de două ori dar a revenit de fiecare dată și a obținut o remiză, 2-2 cu Atlético Madrid pe stadionul Power Horse. În cele opt vizite la Almería, Atletico a reușit doar o victorie, în sezonul 2014/2015.

Atlético  venea la Almeria într-o perioadă slabă pentru echipă, având doar o victorie în ultimele cinci meciuri.

Dar, în ciuda acestui fapt, echipa lui Diego Simeone a început în forță această întâlnire, preluând conducerea după numai două minute.

Golul a venit după ce Reinildo a făcut o cursă în forță pe partea stângă, înainte ca centrarea sa să-l găsească pe Ángel Correa în centrul careului, iar argentinianul a marcat cu un voleu peste Luís Maximiano.

Correa a deschis scorul pentru Atletico
Correa a deschis scorul pentru AtleticoProfimedia

În ciuda faptului că a fost condusă încă de la începutul meciului, Almería nu s-a descurajat și a reușit să egaleze după un gol fantastic al lui  Luka Romero.

Extrema argentiniană a trimis un șut puternic cu stângul de la marginea carelului și l-a învins pe Jan Oblak.

Toate golurile, marcate de argentinieni

Începutul reprizei secunde a fost lent, niciuna dintre cele două formații nu l-a testat pe portarul advers, dar situația s-a schimbat în minutul 57, când Rodrigo De Paul a marcat cu un șut deviat, oferindu-i lui Atlético din nou conducerea și marcând primul său gol al sezonului.

Avantajul nu a durat însă prea mult, deoarece Romero a marcat al doilea gol al meciului după un un-doi strălucit cu Jonathan Viera, înainte de a trimite un șut sublim, cu exteriorul piciorului stâng, pe lângă Oblak, la prima stâlp.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Álvaro Morata a avut ocazia de a aduce toate cele trei puncte pentru vizitatori în ultimele momente, dar atacantul nu a reușit decât să trimită peste bară din apropiere.

Meciul s-a încheiat la egalitate, ceea ce înseamnă că Atlético ar putea pierde locul 4 din La Liga, în cazul în care Athletic Club Bilbao se va impune la trei sau mai multe goluri.

Între timp, Almería rămâne fără victorie în acest sezon și este bine ”înșurubată” pe ultima poziție în La Liga, cu doar nouă puncte, la 11 puncte de salvare.

Totuși, echipa lui Gaizka Garitano are speranțe după ce a rămas neînvinsă în ultimele trei meciuri.

Flashscore Omul meciului: Luka Romero (Almería)