Atletico Madrid, demonstrație de forță în partida cu Las Palmas

Llorente și Correa au reușit câte o dublă
Llorente și Correa au reușit câte o dublăProfimedia
Punând capăt unei serii de trei meciuri fără victorie, Atletico Madrid a demolat Las Palmas cu scorul de 5-0 și și-a îmbunătățit recordul aproape perfect pe teren propriu în acest sezon LaLiga.

Atl. Madrid - Las Palmas 5-0

După ce nu a primit niciun gol în prima repriză în cele 10 victorii din campionat din această campanie, dubla lui Marcos Llorente din primele 20 de minute a fost un semn de rău augur pentru Las Palmas.

Formația din Gran Canaria a primit două lovituri în succesiune rapidă. Llorente a profitat mai întâi de un ricoșeu, înainte de a fi servit de Angel Correa în interiorul careului, marcând al doilea gol al lui Atletico și al șaselea său gol în acest sezon LaLiga.

În repriza secundă a venit rândul lui Correa să marcheze o dublă.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsPerform

În cele din urmă, Memphis Depay a pus cireașa de pe tort, marcând al cincilea gol al gazdelor cu un șut fantastic în vinclul porții, încununând o prestație de cinci stele.

Las Palmas nu a reușit să marcheze în a șasea deplasare în campionat la cluburi din prima jumătate a clasamentului. Înfrângerea, care este mai severă suferită în acest sezon - deraiază visul lor de a obține prima calificare în cupele europene din 1977/78, deși rămâne o perspectivă realistă cu 13 etape înainte de final.

La gazde, portarul Horațiu Moldovan a fost rezervă neutilizată.