Royal Antwerp a câștigat dramatic primul titlu belgian după 66 de ani, cu un gol în prelungiri

Bucuria jucătorilor lui Royal Antwerp
Bucuria jucătorilor lui Royal AntwerpProfimedia
Toby Alderweireld (34 de ani) a egalat în minutele de prelungire și a oferit echipei Royal Antwerp titlul de campioană a Belgiei pentru prima dată după 66 de ani, într-o încheiere dramatică a sezonului, în care a devansat Racing Genk și Union Saint Gilloise.

Antwerp a remizat 2-2 pe terenul lui Racing Genk și a terminat cu un punct în fața lui Genk și Union Saint Gilloise, care se îndreptau spre primul titlu din ultimii 88 de ani, dar au pierdut ultimul meci, pe teren propriu, în fața campioanei ultimelor trei ediții, Club Brugge.

Antwerp părea ieșită din cursă cu un minut înainte de finalul meciului cu Genk, deoarece era condusă cu 2-1, în timp ce Union conducea cu 1-0 acasă pe Club Brugge, dar o răsturnare nebună de situație în ambele meciuri din play-off a dat peste cap cursa pentru titlu.

Atâta timp cât Union câștiga și Antwerp era condusă, titlul se îndrepta spre clubul din Bruxelles, care a câștigat ultima dată campionatul în 1935 și a revenit în prima ligă abia în sezonul trecut, după o absență de 48 de ani.

Dar speranțele lui Union au luat sfârșit atunci când atacantul japonez Shon Homma (22) a egalat pentru Brugge, în minutul 89, ceea ce a propulsat brusc oe Genk în pole position.

Union a continuat să primească alte două goluri în minutele de prelungiri și a pierdut cu 3-1, într-o răsturnare de situație extrem de dramatică.

Genk, care avea doar o mică șansă la titlu înainte de începerea jocului, trebuia să se mențină în avantaj pentru a câștiga titlul, dar șutul puternic al lui Alderweireld, în al cincilea minut de prelungiri, a dus titlul la Antwerp.

Au terminat cu 47 de puncte și vor participa în Liga Campionilor - prima lor campanie în cupele europene de când au pierdut în fața lui Real Madrid în primul tur în competiția din 1957-58.

Genk a terminat pe locul doi, în fața lui Union, ambele având 46 de puncte.

Clasament final
Clasament finalFlashscore

Antwerp, antrenată de fostul internațional olandez Marc van Bommel, ar fi putut câștiga titlul la sfârșitul săptămânii trecute, având nevoie de o victorie acasă în penultimul meci cu Union, dar a încasat un gol pe final de meci și a lăsat să scape șansa în fața unor suporteri stupefiați.

"Nu am cuvinte pentru asta", a declarat un Alderweireld vizibil emoționat la televiziunea belgiană după partidă. "Am luptat atât de mult pentru asta. Toată lumea a fost împotriva noastră, dar am reușit astăzi".