Măsuri luate în campionatul Belgiei, după atentatul terorist. Ce au decis oficialii Jupiler Pro League

Minut de reculegere înaintea meciurilor disputate în prima divizie a campionatului BelgieiProfimedia
Un minut de reculegere va fi păstrat pe stadioane înaintea meciurilor care vor avea loc în weekend în prima divizie a campionatului Belgiei, în memoria victimelor atentatului terorist de luni de la Bruxelles.

Organizatorii primei divizii a campionatului Belgiei, Jupiler Pro League, au decis că un minut de reculegere va fi păstrat pe fiecare arenă înainte de startul partidei. O decizie similară a fost luată de organizatorii campionatului Suediei.

Doi suporteri suedezi au fost ucişi, luni seara, la Bruxelles, într-un atac cu armă de foc în centrul oraşului, iar un al treilea a fost rănit, cu câteva ore înaintea meciului dintre echipele Belgiei şi Suediei, din preliminariile EURO 2024. Bărbatul bănuit că a comis acest atentat, un tunisian radicalizat care locuia ilegal în Belgia, a fost rănit mortal în cursul unei operațiuni a poliției, marți dimineața.

Meciul Belgia - Suedia a fost oprit la pauză, când echipele erau la egalitate, 1-1, şi nu a mai fost reluat. UEFA a decis joi că această partidă nu se va rejuca. Scorul de 1-1 este rezultat "final" şi "fiecărei echipe i se acordă un punct" în clasamentul Grupei F, a precizat organismul european, aşa cum doreau de altfel şi cele două federații.