UEL: Man Utd scapă victoria printre degete după două autogoluri/Remiză la Leverkusen

David De Gea a fost învins de două autogoluri
David De Gea a fost învins de două autogoluriAFP
Manchester United a remizat pe final cu Sevilla, 2-2, Royal Union a reușit să scoată o remiză pe terenul lui Bayer Leverkusen, 1-1, iar Juventus a trecut cu 1-0 de Sporting Lisabona în manșa tur a sferturilor de finală ale Europa League.

Manchester United - Sevilla 2-2

Manchester United părea să se îndrepte către o victorie confortabilă în fața Sevillei în manșa tur a sferturilor de finală din Europa League. Mijlocașul austriac Marcel Sabitzer a reușit o dublă în prima repriză (15, 21), care părea să fi pecetluit definitiv soarta partidei, mai ales că ”Diavolii Roșii” controlau autoritar partida.

Antony a fost la un pas de a duce scorul la 3-0 după primele 15 minute din repriza a doua, dar șutul său din interiorul careului a lovit bara porții adverse.

Andaluzii sunt, însă, experții din această competiție, având șase trofee în vitrină (inclusiv din perioada în care competiția se numea Cupa UEFA) și chiar dacă traversează un sezon dificil au dovedit că nu sunt o nucă ușor de spart.

Eforturile oaspeților din final au fost răsplătite prin două autogoluri. Mai întâi, centrarea în forță a lui Jesus Navas a ricoșat în poartă din Malacia, cu largul concurs al lui De Gea (84), pentru ca în minutele de prelungire (90+3) lovitura de cap a lui En Nesyri să îl lovească pe Maguire și să intre în plasă fără ca portarul spaniol, prins pe picior greșit, să mai poată interveni.

Note Flashscore
Note FlashscoreFlashscore

Juventus - Sporting Lisabona 1-0

Juventus și-a prelungit recordul de invincibilitate pe teren propriu în UEFA Europa League (UEL) la 14 meciuri cu o victorie cu 1-0 în fața lui Sporting CP în prima manșă a sferturilor de finală.

Sporting câștigase doar două din ultimele 16 meciuri din fazele eliminatorii ale UEL, dar a simțit o oportunitate reală de a prelua inițiativa în repriza secundă, dar șutul de la distanță al lui Gonçalves, a fost parat de Mattia Perin la două minute după reluare.

Singurul gol al partidei a fost reușit, însă, de gazde, tânărul Gatti reușind să își treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 73.

Portarul Wojciech Szczesny a părăsit terenul în lacrimi, după ce s-a plâns de o durere în piept în prima repriză a meciului și a fost înlocuit cu Perin.

Bayer Leverkusen - Royale Union SG 1-1

O reușită pe final de meci a lui Florian Wirtz i-a adus lui Bayer Leverkusen un rezultat de egalitate, 1-1, în prima manșă a sferturilor de finală împotriva debutantei în UEFA Europa League, Royale Union Saint-Gilloise, gazdele încercând să evite o eliminare în această fază pentru a treia oară consecutiv.

Oaspeții au preluat conducerea în minutul 51 prin golul reușit de Boniface.

Deși rezultatul pune capăt remarcabilei serii de victorii a lui Leverkusen, gazdele vor fi fără îndoială ușurate de faptul că au reușit să egaleze pe final și se vor deplasa la Bruxelles pentru meciul retur cu o încredere sporită.

În schimb, Union SG poate apela încă la amintirea victoriei cu 6-3 obținută în fața lui Union Berlin în runda precedentă și poate forța eliminarea unei alte echipe germane din competițiile europene.