Cum se explică golurile de pe final de meci ale lui Leverkusen în incredibilul sezon fără înfrângere?

Sezonul perfect pentru Bayer Leverkusen în Bundesliga: neînvinsă, un record în GermaniaAFP
Pe lângă câștigarea titlului în Bundesliga și stabilirea unui nou record de invincibilitate, Bayer Leverkusen a fost deosebit de eficientă când a fost vorba de goluri marcate pe final de meci, salvându-și parcursul în mai multe rânduri. Cu atât de multe goluri, ar putea Xabi Alonso să fie un succesor demn de Sir Alex Ferguson?

Până acum, acest moment era cunoscut sub numele de "Fergie-time", și nu doar pe Old Trafford. Acum ar putea fi numit "Xabi-zeit" pe BayArena, atât timp cât echipa sa de la Leverkusen s-a dovedit decisivă în prelungiri.

De la începutul anului 2024, campioana Germaniei a reușit să întoarcă un meci în ultimul sfert de oră de 10 ori în toate competițiile, mai mult decât orice altă echipă din primele cinci ligi din Europa.

Mai mult, Leverkusen a marcat 15 goluri în timpul adițional în toate competițiile. O performanță care le-a permis germanilor să egaleze de șase ori și să-și mențină invincibilitatea. Din minutul 80, această cifră crește la 33 de goluri! Astfel, au smuls opt puncte în Bundesliga dincolo de minutul 90. Și, atunci când se întâmplă atât de des, nu se mai poate pune totul doar pe seama întâmplării.

O explicație tehnico-tactică

Pe 21 aprilie, Josip Stanisic și-a salvat echipa în minutul 97 pe Signal Iduna Park pentru a smulge un punct în fața Borussiei Dortmund. Șase zile mai târziu, tot în Bundesliga, Robert Andrich a fost cel care a reușit din nou inimaginabilul, împiedicând Stuttgart să triumfe pe terenul liderului, egalând în minutul 96. Se părea că oamenii lui Xabi Alonso vor ceda în cele din urmă, dar nu a fost așa.

Pe 9 mai, în manșa secundă a semifinalei Europa League, Roma a rezistat până în minutul 82, când Gianluca Mancini a marcat un autogol. Leverkusen a avut apoi la dispoziție puțin peste 10 minute pentru a-și păstra invincibilitatea. Atunci, Stanisic a reușit o nouă performanță, reușind să marcheze golul pentru o remiză, 2-2. Acestea au fost doar cele mai recente rezultate.

Dar găsirea golului în această fază a meciului a fost o temă recurentă de la începutul sezonului. În martie, a fost Qarabag, unde toată lumea a crezut, de asemenea, că Leverkusen va pierde.

Aproape de fiecare dată, statisticile arată că echipa alcătuită de Xabi Alonso este superioară. Acesta nu renunță niciodată la ideile sale și continuă să creadă că este capabil să străpungă apărarea adversă. Cu un pressing înalt și multă posesie, ideea a fost de a exercita o presiune constantă, plasând în același timp cât mai mulți jucători în careu.

Stanisic a fost un erou în acest sezon.
Stanisic a fost un erou în acest sezon.AFP

Nu este o coincidență faptul că Andrich și Stanisic au marcat în acest an; au îndrăznit să își asume riscuri și să meargă în ofensivă. Și, per ansamblu, este întreaga echipă cea care crede în acest plan săptămână de săptămână.

Atunci când echipa nu reușește să domine din startul unui meci, știe că până la urmă se va petrece o schimbare. Ideea este de a nu renunța niciodată și de a repeta tiparele de pase.

Rezultatul este că funcționează cu puțin noroc, dar în cele din urmă este opera antrenorului spaniol. Ultimele rezultate arată că Bayer Leverkusen se ține de filozofia sa ofensivă. În fiecare meci, s-a marcat cel puțin un gol. Doar Borussia Monchengladbach a reușit să-i reducă la tăcere pe campioni într-o remiză fără goluri.

"Refuzăm să pierdem", a declarat Xabi Alonso luna trecută. Atalanta și Kaiserslautern au fost avertizate: o înfrângere ar reprezenta o surpriză.

O explicație psihologică?

"Întotdeauna credem în noi înșine până la final. În acest sezon, bineînțeles, este implicat și un pic de noroc. Dar dacă funcționează, cu atât mai bine", a spus Stanisic.

"Sunt din nou fără cuvinte, după ce am reușit să înscriu (împotriva Romei). Am dat dovadă de forță și caracter și cred că băieții au păstrat încrederea că jucăm cum trebuie", a explicat antrenorul spaniol după manșa secundă a semifinalelor Europa League.

O echipă imună la rugină, scenarii incredibile, meciuri care te lasă "fără cuvinte": dacă nu știi despre cine este vorba, ai putea crede că este vorba despre o echipă care poartă tricouri albe și joacă în liga spaniolă.

Xabi Alonso a început să ia primele lecții de antrenorat la academia de tineret a lui Real Madrid în urmă cu cinci ani. Un teritoriu pe care îl cunoștea foarte bine, fiind unul dintre principalii artizani ai "decimei" clubului spaniol în Liga Campionilor din 2014, în calitate de jucător.

Și ce s-ar întâmpla dacă acel spirit i-ar fi fost transmis în cele două perioade petrecute la Casa Blanca, iar bascul ar putea să-l transmită astăzi echipei sale? În orice caz, această capacitate de a nu renunța niciodată și de a da totul până în ultima secundă este unică la Real. Corelația este simplă: cel mai greu este să aplici ceea ce o persoană a învățat într-o etapă a vieții sale la un club.

Dar acest lucru a fost făcut la perfecție până acum. Dacă Bayer a terminat neînvinsă, dincolo de statistici și de jocul oferit, este pentru că acest grup crede în forțele sale și în capacitatea sa de a întoarce rapid situația. O abordare psihologică, care este complicat de explicat unui om neobișnuit cu marea performanță.

În orice caz, pentru moment, ea ține. Va reuși "Neverlusen" să câștige cu sau fără un alt scenariu dramatic în această seară împotriva Atalantei? Răspunsul îl vom afla de la ora 22:00.