Sepsi pierde în prelungiri în Norvegia. România rămâne fără reprezentante în Europa

După 2-2 în primele 90 de minute, Bodo/Glimt a obținut calificarea dintr-un penalty transformat în prima repriză a prelungirilorOpta by Stats Perform/Profimedia
După 90 de minute strânse, în care elevii lui Ciobotariu au revenit de la 2-0 și au repetat scorul de la Sfântu Gheorghe, Sepsi a cedat în prima repriză a prelungirilor, când Bodo/Glimt a înscris din penalty.

Bodo/Glimt - Sepsi 2-2

Prestația lui Sepsi a fost însă una admirabilă, deși startul partidei din Norvegia nu a fost cel mai bun pentru covăsneni. Elevii lui Ciobotariu au fost salvați de VAR în minutul 12, când Pellegrino a deschis scorul pentru gazde. Reluările au arătat faptul că balonul a depășit spațiul de joc în faza de construcție, reușita nefiind validată.

Niczuly a fost apoi salvat de bară după o pătrundere în careu a lui Saltnes. În cele din urmă, atacurile furibunde ale norvegienilor au adus deschiderea de scor, Sorli înscriind cu o lovitură de cap din centrarea lui Pellegrino.

Câteva minute mai târziu, Pellegrino a majorat avantajul pentru Bodo/Glimt. Atacantul norvegian a împins balonul în poarta goală, după ce inițial Niczuly a respins în față un șut puternic expediat de Berg din marginea careului.

Până la pauză, Alimi a sunat ”remontada” pentru Sepsi, după ce atacantul nord-macedonean a înscris cu capul după o centrare perfectă venită de la Dumitrescu din flancul stâng.

Debutul reprizei secunde a fost unul de vis pentru covăsneni, care au restabilit egalitatea chiar la prima fază de atac. Roland Varga l-a învins pe Haikin cu un șut puternic din afara careului.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Până la finalul celor 90 de minute, Sepsi a rezistat eroic în fața atacurilor venite din partea norvegienilor. Marius Ștefănescu a fost foarte aproape de a-i duce pe covăsneni în avantaj, în urma unui corner al gazdelor.

Niczuly a ieșit dintre buturi și a reținut balonul, pe care l-a degajat direct către ultima treime, acolo unde Ștefănescu a făcut o preluare superbă și a trimis pe poartă, portarul Haikin fiind aproape să dea o mână bună de ajutor, după ce devierea sa a făcut ca mingea să treacă foarte aproape de țintă.

Partida a mers în prelungiri, acolo unde lovitura de grație avea să vină în scurt timp. Păun a comis un hands în careu, ceea ce a dus la acordarea unui penalty pentru Bodo/Glimt. Același Pellegrino a înscris fără mari emoții, Niczuly neavând nicio șansă de a apăra.

Fanii covăsnenilor au fost în extaz când Ștefănescu a înscris superb după numai 2 minute. Din nefericire, VAR-ul a intervenit și a anulat golul din cauza unei poziții de offside în care se afla extrema lui Sepsi.

La ultimele faze ale jocului, Ștefănescu a fost eliminat, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben.

Astfel, România rămâne fără reprezentantă în Europa în acest sezon, deși prestația lui Sepsi a fost una demnă de lăudat.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

120+3: Punct final. România rămâne fără reprezentate în cupele europene.

120+1: Ștefănescu este eliminat după un al doilea galben primit în urma unei intrări nesportive la portarul advers

Min 110 - Norvegienii controlează posesia și trag de timp cât de mult pot. Sepsi mai are doar 10 minute la dispoziție pentru a forța golul egalizator.

S-a terminat prima repriză de prelungiri.

Min 101 - Sepsi reușește să marcheze la faza imediat următoare, dar golul este anulat pentru un offside la limită

Min 100 - Gol Bodo/Glimt. Pellegrino execută impecabil sub transversală. Bodo/Glimt preia avantajul pe tabelă.

Min 99 - Penalty pentru Bodo/Glimt

Min 90+3: Se intră în prelungiri în Norvegia

Min 88: Ocazie imensă pentru Sepsi! În urma unui corner, portarul Niczuly reșine și trimite o minge lungă pentru Ștefănescu. Extrema reușește o preluare superbă și apoi trimite pe poartă, goalkeeperul Haikin fiind foarte aproape de a da covăsnenilor o mână de ajutor, după ce a deviat balonul foarte aproape de țintă.

Min 50: Ocazie Sepsi! Portarul Haikin iese dintre buturi și respinge greșit o minge care ajunge la Ștefănescu. Mijlocașul încearcă să trimită din prima, însă nu prinde cadrul porții.

Min 46: Gool Sepsi! Început de repriză perfect pentru Sepsi! Covăsnenii restabilesc egalitatea prin Roland Varga, la prima fază de atac din partea secundă.

Min 46: A început repriza secundă!

Min 45+5: Final de primă repriză! Norvegienii conduc cu 2-1.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Min 42: Gool Sepsi! Alimi înscrie cu o lovitură de cap după o centrare perfectă a lui Dumitrescu!

Min 29: Gol Bodo/Glimt! Pellegrino majorează avantajul norvegienilor, după ce Niczuly respinge în față un șut din marginea careului trimis de Berg.

Min 24: Gol Bodo/Glimt! Sorli înscrie cu o lovitură de cap din centrarea lui Pellegrino.

Min 21: Sepsi scapă din nou! Saltnes pătrunde în careu și trimite un șut puternic la colțul lung, reținutî de Niczuly

Min 15: O primă ocazie și pentru Sepsi! Safranko reia cu o lovitură de cap în urma unei faze fixe. Portarul Heikin reține fără emoții.

Min 13: Golul lui Bodo/Glimt este ANULAT! Scorul rămâne în continuare 0-0.

Min 13: Faza este analizată în camera VAR, întrucât este posibil ca balonul să fi ieșit în afara zonei de joc.

Min 12: Gol Bodo/Glimt! Pellegrino îl învinge pe Niczuly cu un șut la colțul lung expediat din unghi.

Min 4: Un prim șut periculos spre poartă este trimis de Gronboek din lovitură liberă. Balonul trece puțin deasupra barei transversale.

Min 1: Start de partidă! Norvegienii au avut lovitura de începere.

Meciul este difuzat pe TV de posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1.