Liviu Ciobotariu, după 1-1 cu  FC Aktobe: "Un rezultat care ne dă speranțe"

Liviu Ciobotariu, după 1-1 cu FC Aktobe: "Un rezultat care ne dă speranțe"

Liviu Ciobotariu
Liviu CiobotariuAgerpres
Antrenorul formației Sepsi OSK, Liviu Ciobotariu, a declarat, joi, la finalul partidei cu FC Aktobe, din prima manșă a turului 3 preliminar al Europa Conference League la fotbal, că scorul de 1-1, chiar dacă pe teren propriu, îi dă speranțe în perspectiva partidei din Kazahstan.

"O primă repriză modestă din partea noastră, am construit lent, am stat jos, după care a doua repriză a fost mult mai bună din partea noastră. Am primit un gol din fază fixă, exact ceea ce nu îmi place deloc, dar mi-am felicitat jucătorii și o pot spune și acum, îi felicit pentru modul în care au crezut în rezultat și au abordat a doua repriză. Au făcut o repriză bună, un rezultat care ne dă speranțe pentru ceea ce înseamnă partida din Kazahstan. Am întâlnit un adversar puternic, o echipă bună, solidă, bine organizată. Ştiam că joacă foarte bine contraatacul, de aceea nici noi nu am riscat foarte mult în prima repriză. Eu le am cerut să fim prudenți, însă după acel gol am riscat, am jucat cu doi atacanți. Strategia mea a fost să ne închidem bine în prima repriză, să nu încasăm gol și în repriza a doua voiam să riscăm și să încercăm să marcăm gol. Dar este un rezultat care ne dă speranțe pentru meciul următor", a declarat Ciobotariu la DigiSport.

Tehnicianul a precizat că jucătorii săi vor trebui să abordeze partida retur cu mai multă încredere.

"Schimbările pe care le-am făcut au schimbat soarta jocului. Îi felicit pe toți cei care au intrat, asta înseamnă să ai un lot echilibrat și să te poți baza pe schimbări. Urmează meciul retur, va trebui să mergem cu multă încredere în noi, să facem un joc bun. Le-am spus jucătorilor că visul nostru și aventura noastră va trebui să continue, dar pentru asta va trebui să fim mult mai atenți în deplasare, pentru că întâlnim o echipă puternică, o echipă solidă", a mai spus Ciobotariu.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu echipa kazahă FC Aktobe, 1-1 (0-0), joi seara, în Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe, în prima manșă a turului al treilea preliminar din Europa Conference League la fotbal.

Manșa secundă se va juca la Aktobe, în data de 17 august.