Fenerbahce suferă și în Europa / Remiză albă în Cehia între Plzen și Fiorentina

Fenerbahce a pierdut cu 3-2 pe terenul lui Olympiakos
Fenerbahce a pierdut cu 3-2 pe terenul lui OlympiakosAFP
Două partide din manșa tur a sferturilor de finală UEFA Conference League s-au desfășurat începând cu orele 19:45.

Aflată în conflict cu Federația Turcă de Fotbal, cei de la Fenerbahce au avut de suferit și în Europa, acolo unde echipa lui Ismail Kartal a primit trei goluri în urma unor greșeli flagrante în defensivă. Deși Dzeko a dat primul semnal de alarmă la scurt timp după startul partidei, grecii de la Olympiakos au semnat deschiderea de scor în minutul 8, prin Fourtunis, în urma unei greșeli a lui Soyuncu.

După o jumătate de oră de joc, gazdele intrau în avantaj, de această dată veteranul Jovetic fiind cel care a punctat pe Georgios Karaiskakis Stadium, la o fază la care același Soyuncu l-a scos din offside pe atacantul muntenegrean.

În partea secundă, lipsa de concentrare a turcilor a făcut ca tabela să se modifice din nou, portughezul Chiquinho contorizând primul său gol în acest sezon european pentru Olympiakos, care în minutul 57 conducea cu 3-0.

Revenirea oaspeților avea să vină în minutul 67, sârbul Tadic fiind cel care a dat semnalul de alarmă după ce a transformat din penalty. La distanță de 7 minute, Kahveci a redus diferența dintre cele două formații la in singur gol, returul de săptămână viitoare anunțându-se a fi unul incendiar.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

În celălalt duel care a început de la 19:45, cehii de la Plzen și italienii de la Fiorentina au încheiat cu remiză albă.