Duel indecis între Ajax și Aston Villa / Maccabi Tel Aviv și Lille, cu un picior în sferturi

Egalitate între Ajax și Aston Villa
Egalitate între Ajax și Aston VillaProfimedia
Joi, de la ora 19:45, au avut loc primele patru partide din optimile Europa Conference League.

Ajax - Aston Villa 0-0

Aston Villa a făcut o demonstrație defensivă pentru a obține o remiză fără goluri la Amsterdam, rezultatul extinzând invincibilitatea în deplasare la șapte meciuri competitive.

Susținută de un stadion plin, Ajax, cu internaționalul englez Jordan Henderson căpitan, l-a pus la lucru pe portarul argentinian Emiliano Martinez încă din startul partidei.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Cum niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să deschidă scorul în prima repriză, Ajax a intrat în repriza secundă cu aspirații de a profita din plin de avantajul terenului propriu. Cu toate acestea, gazdelor le-a fost greu să străpungă o defensivă solidă a lui Villa, care era hotărâtă să se întoarcă în Anglia cu un scor alb.

Finalul de meci a fost încins, arbitrul eliminând doi jucători în decurs de doar trei minute, Ezri Konsa de la Villa și lui Tristan Gooijer de la Ajax. Cu toate acestea, aceste eliminări nu au avut în cele din urmă nicio influență asupra rezultatului, deoarece prima manșă s-a încheiat la egalitate fără goluri.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Molde - Club Brugge 2-1

Molde FK a reușit o victorie pe final de meci, cu Club Brugge KV. Gazdele au intrat în avantaj la vestiare după ce Stenevik a înscris cu două minute înainte de pauză. Belgienii au restabilit egalitatea târziu, în minutul 84, din penalty.

Statistici

Molde a reușit să-și adjudece victoria în prelungiri, la capătul unui contraatac. Fredrik Gulbrandsen a pătruns în careu și a trecut de Jackers pentru a le oferi norvegienilor un avantaj de 2-1 în meciul retur.

Olympiacos Pireu - Maccabi Tel Aviv 1-4

Israelienii au debutat în forță și în minutul 9 conduceau deja cu 2-0. Grecii au redus din diferență în minutul 13, prin El Kaabi, dar Maccabi și-a majorat din nou avantajul în minutul 30.

În repriza secunda, oaspeții au mai înscris o dată prin Dor Peretz și au acum prima șansă la calificarea în sferturile Conference League.

Statistici

Maccabi Tel Aviv și-a prelungit seria de invincibilitate în toate competițiile la șase meciuri, punând capăt unei serii de șapte meciuri fără înfrângere a celor de la Olympiacos.

Sturm Graz - Lille 0-3

Lille a pus capăt în stil mare seriei de șapte meciuri fără înfrângere a lui Sturm Graz. Dubla lui Jonathan David a contribuit decisiv la victoria cu 3-0 din prima manșă, disputată pe Merkur-Arena. Scorul final a fost stabilit de kosovarul Edon Zhegrova, în minutul 71.

Statistici

După șase eșecuri în optimile de finală în Europa, Lille a avut suficiente motive să creadă că numărul șapte va fi într-adevăr norocos, având în vedere statutul lor de favoriți la calificare. Lăsând la o parte forma lui David, o mare parte din acest lucru s-a datorat faptului că Sturm Graz nu a mai participat la o competiție continentală în această fază din Cupa UEFA 1983/84. Și, în mod previzibil, echipa din deplasare s-a bucurat de aproape 80% din posesie la începutul meciului, în ceea ce a fost a doua lor deplasare în Austria în trei sezoane, după o înfrângere cu 2-1 în fața lui Red Bull Salzburg în septembrie 2021.