Cuplul Budescu-Alibec aduce victoria Farului în duelul european cu Flora Tallinn

Farul s-a impus clar în manșa tur
Farul s-a impus clar în manșa turProfimedia
Farul Constanța primește vizita campioanei Estoniei, Flora Tallinn, în prima manșă a turului trei al Europa Conference League.

Farul Constanța - Flora Tallinn 3-0

Farul Constanța a dominat campioana Estoniei și s-a impus cu 3-0, având prima șansă la calificarea în play-off-ul Conference League. Cele două echipe au intrat la egalitate la vestiare, după o primă repriză în care Alibec și Mazilu au trecut pe lângă deschiderea scorului. La trei minute de la reluare, Alibec este lansat de Constantin Budescu și, în urma unei curse în banda stângă, pătrunde în centru și înscrie cu un șut la colțul lung. Tot Alibec și Budescu au fost protagoniștii și la golul secund. Alibec a șutat în bara laterală, iar Budescu, atent, a urmărit mingea și a înscris în poarta goală.

Campioana României putea să mai marcheze în repriza secundă, însă Alibec a ratat principalele ocazii. Flora Tallinn putea să reducă din diferență în minutele de prelungire, însă cei care au marcat au fost tot jucătorii lui Hagi. Queiros a înscris după un corner executat de Alibec de pe dreapta și constănțenii pornesc cu un avantaj consistent în manșa retur.

Statistici final meci
Statistici final meciFlashscore

Final! Farul se impune cu 3-0 și este favorită la calificarea în play-off-ul Conference League.

Min 90+5 GOOOL FARUL! Quieros înscrie primul gol în tricoul campioanei României după un corner bătut de Alibec.

Min 79 - GOOOL FARUL! Alibec șutează în bară, Budescu urmărește mingea și îndeplinește o simplă formalitate, înscriind în poarta goală.

Min 64 - Denis Alibec ia din nou o fază pe cont propriu, în lateral stânga, pătrunde în careu și șutează imprecis.

Min 59 - Alibec este găsit perfect la colțul lung, însă atacantul nu reușește să trimită în poartă din doar câțiva metri.

Min 54 - Alibec își trece o nouă ocazie în cont. Atacantul a șutat în forță, din voleu, din câțiva metri lateral stânga, dar mingea a trecut peste poartă.

Min 48 - GOOOL FARUL! Denis Alibec a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de pe linia careului de 16 metri, la colțul lung, învingându-l pe Grunvald.

Min 46 - A început repriza secundă

Pauză! Farul și Flora Tallinn încheie la egalitate prima repriză.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Min 31 - Artean trimite cu capul pe lângă poartă din apropierea punctului cu var.

Min 27 - Mazilu trimite un șut de la distanță, portarul Grunvald reține.

Min 12 - Lovitură liberă de la 18 metri central. Budescu șutează direct în zid.

Min 9 - Denis Alibec șutează de la marginea careului mare, după o combinație scurtă cu Budescu, dar portarul oaspeților reține în doi timpi.

Min 2 - Budescu i-a centrat lui Mazilu, dar șutul acestuia, de la marginea careului de 6 metri, a trecut peste poartă.