Warren Zaire-Emery, puștiul-minune al lui PSG și al Franței, s-a accidentat

Warren Zaire-Emery a primit îngrijiri după ce a suferit o accidentare la gleznă împotriva GibraltaruluiAFP
Puștiul de la Paris Saint-Germain, Warren Zaire-Emery (17 ani), va rămâne pe tușă până la începutul anului viitor din cauza unei accidentări la gleznă suferite la debutul său în Franța săptămâna trecută, a anunțat, luni, clubul francez.

Mijlocașul Zaire-Emery a părăsit terenul în prima repriză a victoriei de vineri cu 14-0 în fața Gibraltarului, în preliminariile Euro 2024, după ce a marcat în primul său meci internațional.

El va rata două meciuri cruciale din Liga Campionilor, contra lui Newcastle și Borussia Dortmund, precum și o serie de meciuri din Ligue 1.

După ce va juca împotriva celor de la Metz în campionat pe 20 decembrie, PSG revine în acțiune după o pauză la mijlocul sezonului, jucând în Cupa Franței, chiar la începutul anului, în weekendul 6-7 ianuarie.

Warren Zaire-Emery a părăsit terenul după ce s-a accidentat împotriva GibraltaruluiAFP

"După ce a suferit o accidentare la glezna dreaptă, Warren Zaire-Emery va continua să urmeze un tratament până la pauza de iarnă", a precizat PSG într-un comunicat.

Zaire-Emery a jucat 15 meciuri pentru PSG în acest sezon, marcând de două ori și oferind cinci pase de gol în toate competițiile pentru liderul Ligue 1.

De asemenea, el va rata ultimul meci al Franței în campania de calificare, în deplasarea de marți în Grecia.

Câștigătorii Cupei Mondiale 2018 și-au asigurat deja locul în Germania anul viitor.