Adrian Mutu și portarul Yuri Zhevnov, în România - Belarus (2-2), în campania de calificare pentru Euro 2012Profimedia
Joi seară, Belarus și România se întâlnesc la Budapesta în cadrul rundei cu numărul 7 din Grupa I a preliminariilor pentru Euro 2024.

Tricolorii lui Edi Iordănescu sunt pe locul 2 în Grupa I, având șansa să devină lideri pentru prima dată în aceste preliminarii în cazul unui succes.

Statistică favorabilă pentru tricolori în ultimele dueluri directe

Duelul programat pe Stadionul Szusza Ferenc va înregistra cea de-a opta întâlnire dintre România și Belarus. Istoria rezultatelor din meciurile directe este de partea tricolorilor: România nu a pierdut niciodată în fața bielorușilor, iar majoritatea întâlnirilor ambele formații au marcat.

În cele 7 partide, tricolorii au învins de 5 ori, în vreme ce două partide s-au încheiat la egalitate. Un singur duel s-a încheiat cu remiză albă, cel disputat la Minsk, pe 7 septembrie 2010, în preliminariile Euro 2012, când naționala era condusă de Răzvan Lucescu.

Rezultate din ultimele 5 întâlniri
Rezultate din ultimele 5 întâlniriFlashscore

Golaverajul este și el net în favoarea noastră: 17-8. De menționat este și faptul că tricolorii au câștigat de fiecare dată când au condus la pauză. În general, bielorușii s-au lăsat dominați în prima parte a jocului și au făcut o repriză secundă mult mai bună, în care au creat deseori probleme în ultima treime. S-a întâmplat inclusiv la ultima întâlnire dintre cele două formații, meciul tur de pe Național Arena de pe 28 martie, încheiat cu scorul de 2-1 pentru tricolori.

”Sperietoarea” celor din Belarus a fost Adrian Mutu, golgheterul all-time al naționalei noastre reușind să înscrie de 5 ori în întâlnirile cu bielorușii.

Vă prezentăm rezumatele video ale ultimelor întâlniri dintre România și Belarus:

Belarus - România 1-3 (8 septembrie 2007)

Campania de calificare la Euro 2008 a fost una de vis pentru tricolori, care au încheiat pe primul loc în preliminarii, la 3 puncte distanță de Țările de Jos. Belarus a fost și la acea vreme adversara noastră în Grupa G. La Minsk, România s-a impus fără mari emoții, după golurile reușite de Adrian Mutu (min 16 și  min 77 - penalty) și Nicolae Dică (min 42). La acea vreme, naționala tricoloră era condusă de Victor Pițurcă.

În ceea ce privește adversarul, în lotul Belarusului se regăsea numele lui Aljaksandr Hleb, cel mai valoros jucător care a acea vreme evolua pentru Arsenal, în timp ce poarta bielorușilor era apărată de Vasili Hamutovski, unul dintre cei mai apreciați străini din lotul lui FCSB în perioada 2003–2005.

România - Belarus 2-2 (7 octombrie 2011)

O amintire tristă în era lui Răzvan Lucescu, acest rezultat lăsând acasă naționala noastră pentru Euro 2012, găzduit de Polonia şi Ucraina. Mutu a reușit o dublă și în acest meci pe Stadionul Național, însă de fiecare dată bielorușii au reușit să revină prin Kornilenko și Dragun.

România - Belarus 5-3 (11 noiembrie 2020)

Meciul cu cele mai multe goluri. Naționala condusă de Mirel Rădoi s-a distrat la acea vreme într-un meci amical cu Belarus. La pauză, tabela arăta scorul de 4-0!

România - Belarus 2-1 (28 martie 2023)

Revenim în prezent, la naționala condusă de Edward Iordănescu. Duelul de pe Arena Națională din luna martie ne-a dat mari emoții în minutele de final, când oaspeții au arătat un joc periculos și au redus din diferență în partea secundă, după o primă repriză excelentă făcută de tricolori, Stanciu și Burcă reușind să înscrie la distanță de doar două minute. (min 17 și min 19).

Urmărește Belarus - România pe Flashscore!