Ungaria a câștigat la scor cu Bulgaria / Moldova a făcut surpriza serii

Golul marcat de Szoboszlai din lovitură liberă
Golul marcat de Szoboszlai din lovitură liberăAFP
Ungaria a debutat în preliminariile pentru EURO 2024 cu o victorie clară în fața Bulgariei.

Ungaria - Bulgaria 3-0

Ungurii au început în forță și au deschis scorul în minutul 7.

Szoboszlai a majorat avantajul în minutul 26, după ce a marcat direct din lovitură liberă.

În minutul 39, în urma unei faze colective de toată frumusețea, Ungaria a marcat din nou.

În cealaltă partidă a grupei, Serbia s-a impus în deplasarea din Muntenegru și conduce grupa G cu 6 puncte.

Muntenegru - Serbia 0-2

Clasament Grupa G
Clasament Grupa GFlashscore

Moldova - Cehia 0-0

După ce a remizat pe teren propriu cu Insulele Feroe, Moldova a produs surpriza zilei în preliminarii. Vecinii de peste Prut au reușit să obțină o remiză albă în fața naționalei Cehiei. Rezultatul este unul neașteptat, mai ales că cehii reușiseră să câștige, în urmă cu trei zile, partida cu Polonia.

Polonia - Albania 1-0

În cealaltă partidă a grupei E, Polonia a învins pe teren propriu Albania.

Clasament Grupa E
Clasament Grupa EFlashscore

Tot luni seara, Suedia a învins cu 5-0 Azerbaidjan, iar Olanda a bătut cu 3-0 pe Gibraltar. Austria a revenit după ce a fost condusă de Estonia cu 1-0 la pauză și s-a impus cu 2-1, în timp ce Franța s-a impus la limită, scor 1-0, în Irlanda