Un român evoluează pentru Austria în preliminariile EURO. A debutat chiar pe postul lui Alaba

Flavius Daniliuc este născut în Viena și evoluează la Salernitana în Serie A
Flavius Daniliuc este născut în Viena și evoluează la Salernitana în Serie A Twitter / ÖFB - oefb.at
Un jucător român în vârstă de 21 de ani și-a făcut debutul în naționala Austriei în meciul disputat luni seara împotriva Estoniei în Grupa F din preliminariile Euro 2024.

Flavius Daniliuc este născut în Viena, Austria, și evoluează pe postul de fundaș central la Salernitana în Serie A.

Luni seara, jucătorul cu origini românești a început ca titular în naționala Austriei împotriva Estoniei, încheiată cu scorul de 2-1 pentru formația pregătită de germanul Ralf Rangnick.

Daniliuc l-a lăsat pe Alaba pe banca de rezerve

Daniliuc a jucat o repriză împotriva Estoniei, fiind înlocuit la pauză chiar de David Alaba, superstarul lui Real Madrid.

Flavius Daniliuc (numărul 15), titular în naționala Austriei în meciul împotriva EstonieiFacebook.com / Das Nationalteam

În prima partidă din preliminariile Euro, disputată de austrieci tot pe teren propriu împotriva Azerbaijanului și încheiată cu scorul de 4-1, Daniliuc a fost rezervă neutilizată.

Ralf Rangnick: ”Daniliuc mi-a lăsat o impresie foarte bună la antrenamente”

”Daniliuc mi-a lăsat o impresie foarte bună la antrenamente. Din acest motiv am hotărât să încep cu el din primul minut”, a spus Ralf Rangnick după încheierea partidei cu Estonia din preliminariile Euro.

Fundașul a făcut astfel pasul către ”echipa mare” a Austriei după ce în ultimii ani a fost căpitanul naționalei Under 21.

Flavius Daniliuc, în meciul de debut la naționala mare a Austriei
Flavius Daniliuc, în meciul de debut la naționala mare a AustrieiFacebook.com / Das Nationalteam

După primele 2 partide din campania de calificare pentru Campionatul European, Austria ocupă prima poziție în Grupa F.

Clasamentul Grupei F
Clasamentul Grupei FFlashscore

Fost junior la Real Madrid și Bayern Munchen

Daniliuc are în CV nume impresionante. A jucat în echipa de juniori de la Real Madrid și Bayern Munchen, acolo unde a evolua pe o poziție ceva mai ofensivă.

În competițiile de seniori a debutat la Bayern Munchen II în 3. Liga din Germania, transferându-se ulterior la OGC Nice, în Ligue 1.

După ce a petrecut două sezoane în Franța, Daniliuc a ajuns la Salernitana în vara anului trecut, acolo unde a înregistrat 2 pase decisive în 18 apariții în Serie A.