UEFA a anunțat sancțiunea pentru Valentin Mihăilă, după eliminarea din meciul cu Israel

Valentin Mihăilă, eliminat de Letexier pentru un fault dur comis asupra lui Dor TurgemanProfimedia
Valentin Mihăilă a evoluat doar 19 minute în partida din preliminariile Euro dintre Israel și România (scor 1-2).

Fotbalistul român în vârstă de 23 de ani legitimat la Parma, în Serie B, a fost introdus în teren de Iordănescu în minutul 65 al întâlnirii dintre Israel și România, meci disputat la Felcsut, în Ungaria.

Mihăilă l-a înlocuit pe Denis Drăguș și a ratat o ocazie imensă pentru tricolori cu doar câteva minute înainte de a fi eliminat.

În minutul 84, centralul francez François Letexier i-a arătat direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Mihăilă, eligibil pentru primul meci al României de la Euro 2024

În cazul eliminării directe, este cunoscut faptul că un jucător are de ispășit două etape de suspendare. Mihăilă nu a jucat în ultimul meci din preliminarii cu Elveția și s-a crezut faptul că nu va putea fi utilizat nici în prima apariție a tricolorilor în Grupa E de la Euro 2024.

Oficialii Comisiei de Etică și Disciplină din cadrul UEFA au precizat însă că fotbalistul va putea juca încă din primul meci la turneul din Germania, în cazul în care Edi Iordănescu îl va convoca.

”Comisia de Etică și Disciplină UEFA a anunțat azi decizia în ceea ce privește eliminarea lui Valentin Mihăilă în partida Israel – România, 1-2, disputată pe 18 noiembrie, la Felcsut, în Ungaria.

Vali Mihăilă și-a aflat sentința după ce a văzut cartonașul roșu în penultimul joc din preliminariile pentru EURO 2024. În minutul 84 al partidei cu Israel, Vali a văzut direct cartonașul roșu după un fault asupra lui Dor Turgeman.

Departamentul Juridic al FRF l-a sprijinit pe jucătorul Parmei la Comisia de Etică și Disciplină UEFA, sanctiunea dispusa fiind o suspendare de o singură etapă. Cum Valentin Mihăilă nu a fost utilizat în partida cu Elveția, ultima din preliminariile EURO, acesta va fi disponibil încă de la startul EURO 2024, în eventualitatea în care va fi convocat”, se arată în comunicatul FRF.

Pe 17 iunie, România își începe aventura la Euro 2024, tricolorii urmând să întâlnească învingătoarea din play-off-ul B (Ucraina, Israel, Bosnia, Islanda). Belgia și Slovacia fac și ele parte din Grupa E.