Teroristul care a asasinat doi suporteri suedezi la Bruxelles, găsit și anihilat! Europa e în stare de șoc

Europa este sub șoc dupa asasinarea celor doi suporteri suedezi la Bruxelles. Macron deplânge atacul teroristProfimedia
Luni seară, înainte de startul partidei dintre Belgia și Suedia din preliminariile Euro, doi suporteri ai naționalei nordice au fost uciși în ceea ce premierul belgian consideră că este un atac terorist.

UPDATE 10:00 - Autorul atacului de la Bruxelles, împușcat într-o cafenea!

Belgienii anunță că autorul atacului de la Bruxelles soldat cu doi morți, Abdesalem Lassoued,  a fost prins într-o cafenea și împușcat.

Primele informații indică faptul că autorul atacului terorist ar fi murit în schimbul de focuri, însă acestea nu au fost confirmate încă.

Se pare că există persoane rănite în această dimineață, în cafeneaua în care teroristul a fost prins.

"Suspectul atacului de la Bruxelles a fost împușcat în piept marți dimineață, dar ar fi fost resuscitat. Prin urmare, nu este încă sigur că bărbatul a murit. Suspectul a fost împușcat marți dimineață, în timpul unei intervenții a poliției”, scriu jurnaliștii de la nieuwsblad.be.

Un martor l-a văzut pe Abdeslam Lassoued într-o cafenea de pe sau lângă Verboekhovenplein, lângă clădirea în care poliția a efectuat o percheziție luni seară, în căutarea bărbatului.

La sosirea poliției, a avut loc un schimb de focuri, în timpul căruia bărbatul a fost împușcat și una sau mai multe persoane ar fi fost rănite.

Pe de altă parte, potrivit ministrului de interne Annelies Verlinden, suspectul împușcat s-ar afla la terapie intensivă.

În aceeași locație a fost găsită și arma automată folosită în atac. ”Amprentele digitale sunt în prezent luate de la suspect pentru a-i determina identitatea cu certitudine absolută.", scriu jurnaliștii belgieni.

UPDATE 09:30 - Belgia a ridicat starea de alertă de securitate. Ucigașul celor doi suedezi, încă în libertate

Poliția belgiană îl caută pe agresorul care a ucis aseară doi suedezi la Bruxelles. Guvernul a ridicat nivelu de alertă la maxim.

Pe străzile din Bruxelles este o prezență sporită a poliției, iar protejate sunt în special instituțiile suedeze. Poliția i-a avertizat pe toți cetățenii să fie foarte vigilenți și să evite călătoriile inutile.

Ministrul belgian al justiției, Vincent Van Quickenborne, a declarat că suspectul este un tunisian în vârstă de 45 de ani care a cerut azil în Belgia în noiembrie 2019 și era cunoscut de poliție pentru trafic de persoane și ședere ilegală în Belgia.

UPDATE 08:20 - Selecționerul Suediei: ”În ce lume trăim???”

Janne Andersson, antrenorul naționalei de fotbal a Suediei, consideră ”absolut dezgustător” atacul soldat cu moartea a doi suporteri.

Vă reamintim, meciul dintre echipele de fotbal ale Belgiei şi Suediei, din preliminariile EURO 2024, a fost suspendat la pauză, la scorul de 1-1, luni seara, după ce doi suporteri suedezi au fost ucişi într-un atac terorist la Bruxelles.

Jucătorii suedezi nu au mai dorit să dispute repriza secundă, potrivit postului suedez de televiziune TV6, citat de Reuters.

Andersson, a explicat ce s-a întâmplat la pauză în vestiarul nordicilor, odată ce vestea atacului terorist a ajuns la urechile fotbaliștilor.

"În ce fel de lume trăim? Absolut dezgustător! Decizia de la pauză a fost evidentă, nu putem juca. E tragic și ne gândim la cei afectați și la rudele lor. Nu am știut nimic înainte de meci! Nu am mai fi jucat fotbal în asemenea condiții! Am vorbit la pauză și am oprit meciul, belgienii au fost total de acord. Nu aveam cum să mai jucăm", a spus selecţionerul Suediei, Janne Andersson.

UPDATE 07:55 - Președintele francez Emmanuel Macron: "Europa a fost zguduită".

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că Europa a fost "zguduită" de atacul terorist de la Bruxelles, după ce doi suedezi au fost uciși de un agresor cu o armă automată.

"În urmă cu câteva minute, Bruxellesul a fost lovit din nou de un atac terorist islamist care, aparent, în timp ce vă vorbesc, a luat viața a cel puțin doi alți europeni, doi suedezi", a declarat Macron în timpul unei vizite la Tirana, în Albania.

Iar la Bruxelles, un purtător de cuvânt al procurorului federal belgian, Eric van Duyse, a îndemnat publicul să "meargă acasă și să rămână acasă atât timp cât amenințarea nu a fost eradicată".

El a dezvăluit că un bărbat care pretinde a fi atacatorul a declarat într-un videoclip pe rețelele de socializare că a fost inspirat de gruparea Stat Islamic.

UPDATE 00:10 - Franța a înăsprit controalele la frontiera cu Belgia

Franța a înăsprit controalele la frontiera cu Belgia, a declarat ministrul francez de interne, Gérald Darmanin. Atacatorul este în continuare de negăsit.

UPDATE 00:05 - Reacția UEFA

"Ca urmare a unui presupus atac terorist comis în această seară la Bruxelles, s-a decis, după consultarea celor două echipe și a autorităților polițienești locale, ca meciul de calificare la Uefa Euro 2024 dintre Belgia și Suedia să fie abandonat. Comunicări suplimentare vor fi făcute în timp util", a fost comunicatul emis de oficialii UEFA.

UPDATE 23:50 - Atacatorul este căutat în continuare

Crimele au avut loc la aproximativ 5 kilometri de stadionul King Baudouin din Bruxelles.

”Populația trebuie să fie vigilentă în mod activ și să evite orice călătorii inutile”, anunță autoritățile belgiene, care menționează totodată faptul că alerta de gradul 4 rămâne în continuare în vigoare pentru o ”amenințare extrem de gravă”.

UPDATE 23:20 - Suporterii, blocați pe stadionul național al Belgiei

În acest moment, autoritățile au instituit alertă de gradul 4 în capitala Belgiei. Deși partida de fotbal dintre Belgia și Suedia a fost oprită, suporterii au rămas în continuare pe stadionul King Baudouin din motive de securitate.

Suporteri suedezi
Suporteri suedeziProfimedia

Atacatorul s-a filmat și a postat ulterior imaginile pe o rețea de socializare pentru a trimite un mesaj destul de dur. Individul, care s-a declarat membru ISIS, dă de înțeles că acțiunile sale reprezintă o ”răzbunare” pentru poporul musulman: ”Trăim și murim pentru religia noastră”.

Potrivit autorităților, două persoane au decedat și cel puțin una a suferit răni în urma acestui atac.

Autorul purta o vestă portocalie fluorescentă și a fugit pe un scuter imediat după ce a tras mai multe focuri de armă asupra mai multor persoane.

Alexander De Croo, premierul Belgiei, a transmis un mesaj pe Twitter după aceste evenimente.

"Tocmai i-am prezentat sincerele mele condoleanțe prim-ministrului suedez în urma atacului sfâșietor din această seară asupra cetățenilor suedezi din Bruxelles.

"Gândurile noastre sunt alături de familiile și prietenii care i-au pierdut pe cei dragi. În calitate de parteneri apropiați, lupta împotriva terorismului este una comună.", a scris premierul Alexander De Croo pe Twitter.

Știrea inițială

Autorul atacului se află încă în libertate, fugind imediat de la locul faptei cu o motocicletă. Înarmat, bărbatul a împușcat mortal doi suporteri care purtau tricouri ale echipei nordice, potrivit publicației locale HLN (Het Laatste Nieuws).

Potrivit martorilor, individul ar fi strigat ”Allahu Akbar” înainte de a deschide focul. Tragicul eveniment a avut loc înainte de startul partidei din preliminariile Euro.

Belgia - Suedia 1-1

După primele 45 de minute, tabela indica scorul de 1-1, după golurile marcate de Gyokeres (min 15) și Lukaku (penalty - min 31).

La pauză, jucătorii echipei naționale de fotbal a Suediei au anunțat că nu mai doresc să joace a doua repriză, ca urmare a tragediei care s-a produs în capitala Belgiei. Prin urmare, meciul a fost întrerupt.