Selecționerul Elveției rămâne optimist că echipa se va califica la EURO 2024

Selecționerul Elveției, optimist în privința calificării la EURO
Selecționerul Elveției, optimist în privința calificării la EUROProfimedia
Selecționerul naționalei de fotbal a Elveției, Murat Yakin, s-a arătat optimist în privința calificării la EURO 2024, în ciuda dezamăgirii că echipa sa a fost egalată pe final de Israel (1-1), miercuri seara, la Felcsut (Ungaria).

"Nu e un rezultat rău, având în vedere că Israelul are în continuare patru puncte mai puțin", a declarat Yakin după meci, în condițiile în care o victorie ar fi calificat echipa Elveției la EURO 2024.

"Au fost două reprize diferite. În prima, am marcat şi am creat pericol în continuu. Însă, după pauză, am fost prea pasivi. Am avut ocazii de a ne dubla avantajul, iar în final ar fi trebuit să ținem de 1-0. În ciuda acestor lucruri, trebuie să rămânem optimişti. Soarta este în continuare în mâinile noastre", a comentat tehnicianul, citat de presa elvețiană.

Murat Yakin s-a arătat nemulțumit de felul în care a jucat echipa Elveției: ''Nu sunt mulțumit de felul în care ne-am comportat. Trebuia să controlăm mai bine un astfel de meci''.

Fostul internațional a mai spus că în repriza secundă jucătorii săi au stat prea departe de adversari, nu au mai găsit la fel de uşor drumul spre poarta adversă şi nu au fost precişi pe contraatac.

"Israelienii nu mai aveau nimic de pierdut şi au reacționat pentru că erau conduşi. Nu-mi explic de ce am primit gol, pentru că eram pregătiți", a mai spus Murat Yakin, care va trebui să găsească o soluție pentru a-l înlocui pe fundaşul dreapta Edimilson Fernandes, eliminat în min. 90+4.

"Trebuie să vedem, să analizăm. Ne lipseşte, fără îndoială, un fundaş dreapta. Trebuie să vedem dacă Jordan (Lotomba) este pregătit, însă, după informațiile noastre, el nu a fost pregătit să joace în weekendul trecut", a precizat Yakin. Lotomba, care a revenit recent după o accidentare, a rămas pe banca de rezerve la ultimul meci al echipei sale, OGC Nice.

Echipele Israelului şi Elveției au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), miercuri seara, la Felcsut (Ungaria), într-un meci din Grupa I a preliminariilor EURO 2024 la fotbal, din care face parte şi România.

Elveția a deschis scorul prin Ruben Vargas (36), din centrarea lui Edimilson Fernandes, dar Israelul a reuşit egalarea pe final, prin Shon Weissman (88), după o eroare a aceluiaşi Edimilson Fernandes.

Israelul a avut o bară, prin Khalaili (47), iar oaspeții au trimis de două ori mingea în bară, prin Okafor (20) şi Vargas (41).

Cu acest punct, Elveția a urcat pe primul loc în grupă, cu 16 puncte (+12 la golaveraj), urmată de România, 16 puncte (+9), Israel, 12 puncte, Kosovo, 10 puncte, Belarus, 6 puncte, Andorra, 2 puncte, toate din câte opt jocuri.

România va juca pe 18 noiembrie cu Israelul, la Felcsut (Ungaria), pe Stadionul Pancho (21:45), iar pe 21 noiembrie va înfrunta Elveția, la Bucureşti, pe Arena Națională (21:45). Elveția mai are de jucat acasă cu Kosovo (18 noiembrie), iar Israelul în deplasare cu Andorra (21 noiembrie).