Preliminarii EURO: Anglia a făcut scorul zilei cu Macedonia / Franța trece la limită de Grecia

Anglia a câștigat cu 7-0
Anglia a câștigat cu 7-0Profimedia
Luni a avut loc a patra etapă în grupele B, C, D, H și I din preliminariile EURO 2024.

Grupa B

Franța - Grecia 1-0

Irlanda - Gibraltar 3-0

Franța s-a impus la limită în fața Greciei și a luat avans în fruntea grupei B. Singurul gol al partidei a fost marcat de Mbapee, în minutul 55, din penalty.

În celălalt meci al zilei, Irlanda a înregistrat prima victorie din grupă, în fața Gibraltarului.

Grupa B
Grupa BFlashscore

Grupa C

Anglia - Macedonia de Nord 7-0

Ucraina - Malta 1-0

Anglia a înregistrat o victorie zdrobitoare în fața Macedoniei de Nord și s-a distanțat în fruntea grupei C. Tot luni, în cadrul acestei grupe s-a dipsutat și partida dintre Ucraina și Malta, scor 1-0. Italia nu a disputat partidele în cadrul acestei sesiuni internaționale deoarece a evoluat în turneul final Nations League, unde a fost eliminată în semifinale de Spania.

Ucraina a câștigat cu Malta grație golului înscris de Tsygankov, în minutul 72, din penalty, și a urcat, cel puțin pentru moment, pe locul doi în grupă.

Grupa C
Grupa CFlashscore

Grupa D

Turcia - Țara Galilor 2-0

Turcii s0au impus cu 2-0 și au urcat pe primul loc în grupă, profitând de faptul că Croația a jucat în turneul final Nations League.

Grupa D
Grupa DFlashscore

Grupa H

Slovenia - Danemarca 1-1

Irlanda de Nord - Kazakhstan 0-1

Finlanda - San Marino 3-0

Finlanda conduce una dintre cele mai echilibrate grupe din preliminariile EURO. Patru echipe sunt despărțite de doar 2 puncte. Finlanda și Kazakhstan sunt la egalitate de puncte, în timp ce Slovenia și Danemarca ocupă locurile 3-4, după ce au remizat în meci direct.