Play-off Euro: ”Golul” egalizator le-a adus cartonașul roșu, apoi adversarii au înscris

Rezultate play-off Euro
Rezultate play-off EuroProfimedia
Un moment controversat s-a înregistrat în partida dintre Georgia și Luxemburg, prima semifinală din play-off-ul rutei C care va desemna ultima echipă care se va alătura Grupei F de la Euro 2024, formată din Turcia, Portugalia și Slovenia.

Georgia - Luxembourg 2-0

La pauză, gruzinii conduceau cu 1-0 după reușita lui Zivzivadze din minutul 41.

Răspunsul luxemburghezilor a venit chiar în startul reprizei a doua. Trupa lui Luc Holtz a înscris golul egalizator în minutul 53, marcator fiind Gerson Rodrigues, cel mai prolific jucător din naționala Luxemburgului.

Scenariul ar fi fost unul perfect pentru oaspeți, însă la scurt timp după marea bucurie, VAR-ul avea să schimbe total soarta acestei partide. Înainte ca Rodrigues să înscrie, la poarta adversă Maxime Chanot a oprit un atacant georgian din postura de ultim apărător, însă centralul José Sánchez a lăsat la acel moment jocul să continue.

Practic, golul înscris de luxemburghezi a dus nu numai la anularea acestuia, ci și la primirea unui cartonaș roșu de către Chanot, care și-a lăsat astfel echipa în 10 oameni.

Arbitrul José Sánchez a acordat lovitură liberă pentru georgieni, Levan Shengelia trimițând balonul în bara transversală.

La scurt timp după aceste evenimente, trupa pregătită de fostul mare internațional francez Willy Sagnol a trecut în avantaj, Zivzivadze reușind dubla.

Fără vedeta Khvicha Kvaratskhelia, suspendat pentru această partidă, Georgia s-a impus cu 2-0 și merge în finala play-off-ului din ruta C, acolo unde va întâlni învingătoarea dintre Grecia și Kazakhstan.