Moldova produce surpriza serii și întoarce rezultatul cu Polonia/Ungaria, lider în Grupa G

Moldova a învins Polonia cu 3-2
Moldova a învins Polonia cu 3-2Profimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente ale partidelor care s-au disputat marți seara între meciurile echipelor naționale în preliminariile pentru Euro 2024.

Nu s-au marcat la fel de multe goluri precum în urmă cu o seară, însă rezultatele au fost de-a dreptul surprinzătoare în fiecare grupă, lupta pentru a prinde un loc la turneul final din 2024 fiind una strânsă.

Moldova - Polonia 3-2

Cu siguranță, vecinii din Moldova au reușit o surpriză chiar mai spectaculoasă față de cea realizată de tricolori în meciul de luni seară împotriva Elveției.

După au fost conduși la pauză cu 2-0, prin golurile marcate de vedetele Milik și Lewandowski, moldovenii au reușit imposibilul în partea secundă, înscriind de 3 ori.

Golgheterul Nicolăescu a reușit o dublă, în vreme ce golul decisiv avea să fie marcat de Vladyslav Baboglo în minutul 85. De menționat este faptul că în poarta Poloniei s-a aflat Wojciech Szczesny, care a primit cea mai mică notă din partea Flashscore, 5.4

Într-o seară care va rămâne cu siguranță în istoria fotbalului din Moldova, vecinii noștri ocupă locul 3 în Grupa E, cu 2 puncte peste polonezi. Cehia este lider, cu 7 puncte.

Clasament Grupa E
Clasament Grupa EFlashscore

Ungaria - Lituania 2-0

Ungurii devin lideri într-o Grupă G extrem de strânsă, după victoria cu 2-0 în fața Lituaniei.

Grupa G
Grupa GFlashscore

Varga (min 32) și Sallai (min 83) au marcat golurile victoriei, Ungaria profitând de faptul că Serbia s-a împiedicat în Bulgaria, acolo unde scorul a fost 1-1. Sârbii au fost conduși încă din minutul 47, însă au reușit golul egalizator la ultima fază, în minutul 90+7, salvând astfel un punct important în economia calificării la turneul final.

Notele jucătorilor: Ungaria - Lituania
Notele jucătorilor: Ungaria - LituaniaFlashscore

Deși sunt la egalitate de puncte, ungurii conduc Grupa G datorită golaverajului.

Bosnia & Herțegovina - Luxemburg 0-2

Un meci extrem de important s-a consumat și pe arena Bilino Polje din Zenica, acolo unde Bosnia pierde pe teren propriu în fața Luxemburgului. Șocul a venit încă din minutul 4, când Borges Sanches, tânărul atacant de numai 19 ani care evoluează în Germania, la Borussia Monchengladbach, a deschis scorul.

În partea secundă, Hadziahmetovic a ratat un penalty pentru gazde, care aveau să primească o nouă lovitură în minutul 74, când Sinani a închis tabela.

Bosnia înregistrează 3 înfrângeri consecutive în Grupa J, condusă de Portugalia cu maximum de puncte după 4 etape.

Clasament Grupa J
Clasament Grupa JFlashscore

Lusitanii au învins în ultimele minute în Islanda, scor 1-0, Cristiano Ronaldo reușind să înscrie golul 123 la meciul său cu numărul 200 pentru echipa națională, stabilind astfel un nou record.